Čína je krajina, ktorá ma neprestane fascinovať. Je od nás neuveriteľne ďaleko a aj pre to o nej veľa nevieme. Je pre nás exotická. Pripravila som si pre vás ďalších 10 užitočných zaujímavostí o Číne. Som zvedavá, ktoré z nich už poznáte a čo z toho vás prekvapí. Začíname klimatizáciou, ktorá je nastavená v metre skoro na mrazenie.
1. Keď pôjdete do metra, zoberte si sveter aj keď bude vonku 38 stupňov
Stalo sa nám to niekoľko krát, že sme došli zvonka, kde bola vysoká vlhkosť aj teplota, (vo vyššej vlhkosti je vám ešte väčšie teplo, všetko oblečenie sa na vás začne lepiť, napr. pri jazere) do ľadového metra. Vydržali sme tam niekoľko minút, aj to sme tam skoro premrzli na kosť. Sveter sme síce mali, ale veľmi to nepomohlo, keďže sme boli veľmi rozhorúčení z horúceho dňa.
2. Aj v najlepšej reštaurácii je mydlo zriedkavým úkazom, skoro ako legenda
V každej reštaurácii sme vždy hľadali mydlo pred tým ako sme začali jesť. Tak v 98 % sme tam mydlo nenašli, tak sme si neskôr kupovali dezinfekčný gél a používali sme aspoň ten.
Umývanie rúk nebolo ešte pred covidom veľmi populárne. Však na čo sa obťažovať a dávať na toalety aj mydlo. Zbytočné.
3. Toalety s dierou a značka zákaz postavenia sa na misu
V kvalitných hoteloch nájdete značky zákazu postavenia sa na misu. Verím, že veľa ľudí je už pomýlených, či si majú čupnúť alebo či si majú sadnúť (podľa nutnosti značiek to tak asi bude).
Tiež som tam videla hi tech wc s rôznymi tlačidlami, keď si chcete umyť pozadie.
Čo ma ale naozaj prekvapilo bolo, že keď idete pozrieť napríklad niektoré pagody, chrámy a reštaurácie, tak tam nájdete wc s dierou (ako u nás na niektorých dedinách), kde často nie sú ani dvierka a všetci si vás môžu pozrieť v akcii!
V praxi to znamená, že keď idete na záchod, tak sa na vás začne pozerať 5 ďalších Číňanov, však ste taký zaujímavý turista pre nich, však prečo by sa nepozreli. Čo na tom, že vy sa tam snažíte vyprázdniť po večeri.
4. Ryža je v Číne iba pre chudobných
Keď budete raz v Číne, môžete si všimnúť, že Číňania ryžou väčšinou zakončia jedlo. Znamená to, že po nej už nič ďalšie nebude. Všeobecne však Číňania neobľubujú jesť ryžu, lebo veľa z nich v detstve jedli iba ryžu a zeleninu, nemali hračky a žili v chudobe. Ryža vás dobre zasýti. Aj z toho dôvodu je v Číne toľko úžasne talentovaných ľudí, lebo oni jednoducho musia byť najlepší, aby sa uživili. Ak nebudete patriť k najlepším, tak vás na trhu práce nahradia do sekundy.
5. Malé miestnosti na ulici na všetko
Často keď sme cestovali, tak sme videli vždy z auta malé miestnosti na ulici, ľudia tam pracovali, jedli, umývali sa, prali si tam… Robili tam úplne všetko. Raz ste videli miestnosti, kde predávali nejaké jedlo, inokedy oblečenie, potom zas suveníry. Bolo to také typické u nich, že aj na malom priestore vedeli vytvoriť niečo pekné, užitočné, zarobiť si na seba.
6. Nepijú tam kravské mlieko a nejedia syry
Vždy keď sme sa išli niekam najesť, alebo sme boli v potravinách, nevideli sme tam žiadne kravské mlieko ani klasické biele pečivo. V Číne používajú ryžovú múku a kokosové mlieko. V dnešnej dobe už stále viac ľudí nemôže stráviť mliečne výrobky, našťastie nám trh ponúka rôzne rastlinné alternatívy.
7. Zbytočné pracovné pozície
Keď sme boli Číne všimli sme si, že u nich majú veľa čudných pozícii, ako napríklad niečo ako vrátnik pri vstupe na nejakú pamiatku, či niekto kto dáva pozor, aby všetko išlo tak ako má. Predpokladali sme, že by mal byť u nich každý človek zamestnaný, tak pre to nám niektoré pozície prišli zvláštne.
8. Nefungujúce platobné karty z Európy
Časté problémy s výberom a s platbou kartou z Európy. Odporúčam zobrať si so sebou minimálne dve rôzne karty a hneď na letisku si vybrať dosť hotovosti. Nám sa to stalo niekoľkokrát, našťastie nám pomohol nás priateľ.
9. Čínske párty s whiskey so zeleným čajom
V jeden deň sme si mali ísť sadnúť do podniku (úplne neplánovane) s našim čínskym priateľom, čo sme ale naozaj nečakali, že pôjdeme na jednu z najväčších diskoték, čo som kedy videla. Zobral nás hneď rovno k VIP stolu (podobne veľkú diskotéku som ešte videla v Bangkoku v Thajsku). Na stole sme mali komplikovane vyrezávané melóny a iné ovocie, rôzne nápoje a pochutiny.
Sledovali sme ako to v podniku chodí (bolo to počas týždňa). Čakala na nás spevácka aj tanečná show, naozaj dobre sme sa zabavili. Postupne sme pochopili, že ak si niekto objedná celé šampanské, tak mu ho donesú s obrovskými prskavkami a za veľkého haló. To nás však neprekvapilo až tak, ako to že v podniku bolo populárne piť whiskey so zeleným čajom.
Veľa vecí ktoré sa vám na začiatku zdajú veľmi čudné, si neskôr obľúbite. Tak som to mala kedysi v Anglicku s čiernym čajom s mliekom (úprimne ten čaj bol v mojom prípade pitný iba s tým mliekom). Tak to niekedy vyskúšajte, keď budete mať šancu. Všetky nové kombinácie a chute nás vždy niečím obohatia.
10. Politika jedného dieťaťa
Ako sme sa dozvedeli od našich milých čínskych priateľov, tak v Číne mohli mať kedysi iba jedno dieťa. Ak ste chceli mať viac detí, museli ste za to zaplatiť poplatok, ktorý nebol vôbec malý. To to platilo do roku 2016, potom mohli mať Číňania deti dve, a teraz by už nemali platiť žiadne reštrikcie.
Obavou je práve starnutie obyvateľstva. Síce sa pred tým hlavne preberala preľudnenosť v Číne, tak teraz prichádza do úvahy už aj otázka starnutia obyvateľstva.
Ďalšie články z exotickej série o Číne nájdete tu.
Keď už máte chúťky na nejakú čínsku dobrotu, pozrite sa sem na kulinárske nápady.