Niektorí ľudia majú celiakiu roky a ani to nevedia. Môže sa prejavovať depresívnymi stavmi, anémiou, nedostatkom vitamínov a podvýživou (zlé vstrebávanie živín a tukov), kožnými prejavmi, nemožnosťou otehotnieť, hnačkami, kĺbovými bolesťami či svalovými kŕčmi...
Iba 5 % ľudí vie o tom, že má celiakiu. To je naozaj veľmi malé percento.
Celiakiu poznáme:
- Klinickú: pozitívne protilátky a potvrdenie zmien na sliznici tenkého čreva, pacient má príznaky
- Tichú: pacient nemá príznaky, avšak má aj nález v čreve aj pozitívne protilátky ako v prvom prípade
- Latentnú: pacient má klinické príznaky, ale nemá nález na sliznici v čreve, pozitívne protilátky, zvýšený počet intraepiteliálnych lymfocytov
- Potenciálnu: žiadne príznaky, žiadny nález v čreve, celiakia v rodine, zvýšený počet intraepiteliálnych lymfocytov
Ak trpíte iným autoimunitným ochorením, máte predispozíciu aj na celiakiu.
MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.
Diagnostika celiakie:
- Protilátky v krvi pomocou Elisa testu
- Endoskopické vyšetrenie (sondou do tenkého čreva)
Čo keď už celiakiu máte?
- celoživotné vyhýbanie lepku
- na začiatku by sa malo vyhýbať aj mliečnym produktom, kým sa stav nezlepší
- prevencia: dojčenie u detí aspoň 6 mesiacov
- črevná sliznica sa bude liečiť niekoľko mesiacov
- okrem lepku vám však škodia aj prolamíny, ktoré sú aj v quinoi, v ovse, v kukurici a ďalších bezlepkových obilninách (poškodzujú črevo a stimunlujú váš imunitný systém)
- potraviny napodobňujúce lepok (pšeno, kukurica, kvasnice, mliečne bielkoviny, ovos a ryža, vyskúšať si, opatrne)
- strukoviny (lektíny v obilninách a v strukovinách, nazývajú sa aj antinutrienty, narušujú schopnosť tela vstrebávať živiny, opatrne)
- odporúča sa vyhýbať bezlepkovým obilninám pre to, že veľa z nich aj tak lepok obsahujú (z výskumu vyplynulo, že 50 % bezlepkových obilnín lepok obsahuje, ide o kontamináciu)
- aglutíny v obilninách a strukovinách tiež spôsobujú problémy (semienka totiž nechcú, aby sa dali stráviť, keďže ich veľakrát stráviť ani nevieme, môže nám vzniknúť SIBO, baktériálne prerastanie v tenkom čreve)
Ak ešte nie ste v autoimunitnom spektre, a ani netrpíme žiadnym autoimunitným ochorením, malé množstvo obilnín a strukovín vaše telo zvládne, avšak ak to nie je váš prípad, tak v čase uzdravovania čreva a znižovania zápalu sa im treba úplne vyhýbať.
Dr. Amy Myers, M.D.
A čo baklažán, papriky, paradajky a zemiaky?
- paradajky obsahujú lektín, ktorý sa v skutočnosti používa aj vo vakcínach , pretože stimuluje produkciu protilátok
- niektorým ľuďom nemusí táto skupina vôbec robiť problémy, avšak je dobre o nej vedieť (ja som kedysi pri očiste programom Whole 30 jedla v malej miere paradajky a ryžu, teraz jedávam už ryžu normálne, nezabúdam ju však striedať aj s inými prílohami, výborné sú napríklad sladké zemiaky, či šaláty, dusená zelenina
Ak si chcete uľahčiť život, stiahnite si tu 4 praktické šablóny na chladničku. Môžte ich mať v počítači alebo podľa potreby vytlačiť. Nemusíte tak stále listovať v knihách a článkoch, stačí ich mať vždy poruke pred tým, ako pôjdete na rodinný nákup. Tiež vám pomôžu ráno, keď neviete, čo si máte dať na raňajky bez lepku a mlieka + tiež čo dať deťo ako snack na desiatu alebo si zobrať so sebou na cesty.
Obilniny, strukoviny, ľuľkovité plodiny (papriky, paradajky, baklažán, goji) a semienka (aj orechy) prispievajú k presakovaniu čriev, poškodzujú črevné bunky a kŕmia nepriateľské baktérie. Podľa vášho stavu ich buď nekozumujte, alebo ich jedzte s mierou a sledujte, či vás nebolí brucho.
Dr. Amy Myers, M.D.
Pozrime sa na vajíčka a jeho bielok
- v bielku sa nachádza lysozým, ktorý ochraňuje vaječný žĺtok, tak isto ako lektíny ochraňujú semená (počas očisty som na začiatku vajcia nejedla vôbec, neskôr už áno)
Čo môžete pre seba urobiť, aby vám bolo lepšie?
- uzdravujte si svoje trávenie a črevo očistným programom Whole 30 s 100 stranovým e-bookom či prísnejším AIP programom
- prejdite na netoxickú domácnosť, ebook si stiahnite tu
- po programe Whole 30 môžete prejsť na paleo diétu (všetko je rozpísané v e-booku 3 v slovenčine) alebo na špecifickú uhľohydrátovú diétu, ktorú vymyslel doktor Dr. Sydney Valentine Haas (okrem celiakie bola odporúčaná aj pre Crohna, ulceróznu kolitídu, jeho práca Manažment celiakie bola uznaná aj v medicínskych kruhoch v roku 1951), neskôr zúfalá mamička a bunková biologička Elaine Gottschall vydala knihu Prelomiť začarovaný kruh- uzdravnie čriev prostredníctvom diéty, pomohla tisíckam ľudí trpiacim na Crohna, celiakiu, ulceróznu kolitídu, divertikulitídu (jej práca nadväzuje na výskumy Dr. Haasa), tieto knihy som však zatiaľ videla iba v angličtine na Amazone
- recepty od Elaine nájdete tu: breakingtheviciouscycle.com
- nekonzumujte nič, čo telu škodí, až pokiaľ sa nebudete cítiť lepšie (ani mliečne, bezlepkové obilniny, vajcia, orechy, semienka, polotovary, údeniny, cukor, alkohol, stužené tuky v rastlinných maslách, priemyselne spracované jedlá, kofeín v káve, v čaji a v tmave čokoláde minimálne, mäso v čo najlepšej kvalite)
- pite filtrovanú vodu (nedostáva sa vám tak do tela jedy ako hliník, olovo, hormóny, pesticídy, rozpúšťadlá, odpadové priemyselné látky), nepite sladké džúsy a sýtené nápoje
- užívajte kvalitné probiotiká Colon Dophilus od Monzea alebo Omnibiotics AAD z Rakúska
- nebojte sa tráviacich enzýmov, ktoré vášmu telu uľavia (kvalitné sú napríklad od firmy Enzymedica)
- robte si mäsové vývary
- dbajte na to, aby ste boli v pohode, meditujte
- spite min 7-8 hodín denne (lepšie 8)
- pohyb
- čerstvý vzduch
- potraviny v čo najlepšej kvalite (bio či zo záhrady, ak si to nemôžete dovoliť, tak sa snažte vybrať aspoň čo najlepší zdroj mäsa)
- zámerne robte veci, ktoré vás bavia a cítite sa pri nich šťastní (vaše vášne), ak ešte neviete čo to je, skúste na to prísť
- neužívajte antikoncepciu, pokiaľ to nie je naozaj nutné (tieto tabletky poškodzujú vaginálnu flóru podobne ako antibiotiká)
- robte to aj pre svoje deti, pretože ak ešte kojíte a máte abnormálnu črevnú flóru, tak dávate svojmu dieťaťu v materskom mlieke veľa jedovatých látok , ktoré vytvárajú patogénne mikróby v ich črevách, tiež má dieťa potom nedostatočné strávené potraviny, ktoré sa dostávajú do krvného obehu a prispievajú k vzniku nových alergií a intolerancií
Tieto deti často nechcú prijímať materské mlieko, pretože takéto mlieko je plné opiátov (podobná štruktúra ako morfium), často aj zaspia a nechcú byť kojené.
Dr. Natasha-Campbell-McBride MD
Určite to zvládnete. Hlavu hore. Pri vašej ceste za lepším zdravím sa naučíte veľa nového:) Ak na to nechcete byť sama, tak využite možnosť konzultácií:
Zdroje:
Dr. Amy Myers, Autoimunitné riešenie,
MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., Celiakia – choroba, o ktorej ani nemusíte vedieť
Protizápalová strava, Jessica K. Black, N.D
Syndróm trávanie a psychológie, Dr. Natasha Campbell-McBride MD.