Denisa Petráš

Vylieč sa a ži naplno

7 tipov ako si udržať hladinu cukru v krvi v rovnováhe

Väčšina z nás si myslí, že však keď nemám cukrovku, tak ma hladina cukru v krvi nemusí vôbec zaujímať. Opak je pravdou. Tzv. glukózové skoky prichádzajú, keď sa hladina cukru v krvi nereguluje. Z krátkodobého hľadiska tak na nás prichádza nekontrolovateľný hlad, únava, migréna či zlý spánok. Z dlhodobého hľadiska glukózové skoky urýchľujú starnutie, sú spoluzodpovedné za rozvoj chronických ochorení ako sú akné, ekzém, psoriáza, artritída, Alzheimer, depresia, rakovina, problémy s trávením, neplodnosť, stukovatenie pečene a šedý zákal.

Francúzska biochemička a matematička, Jessie Inchauspé, vytvorila hnutie Glukózová bohyňa a napísala knihu Glukózová revolúcia. Jej pôvodný projekt v práci so špeciálnym prístrojom na tele, ktorý nosila na sebe 24 hodín denne prerástol v čosi oveľa väčšie.

Vďaka jej schopnostiam na vytvorenie nového softvéru na analýzu dát a vymysleniu aplikácie, môžeme teraz my čerpať z jej nového výskumu pri vylepšovaní nášho zdravia.

Keď sa robilo skúmanie hladiny glukózy na 20 zdravých ľuďoch, zistilo sa, že keď zjedli ráno nalačno misku cereálií, ich hladina glukózy vystrelila do takých výšok, akoby mali oni sami cukrovku. S týmto naozaj nikto nerátal.

Keď testovala Jessie prístroj na sebe, zistila, že niekedy zjedla rovnaké potraviny, ale hladiny glukózy v krvi reagovali rôzne. Doteraz nikto nerobil takéto detailné skúmanie hladiny glukózy ako Jessie. Na hladinu glukózy totiž vplýva aj pohyb a ďalšie faktory uvedené na konci článku.

Všetko to začalo tým, ako sa pokúšali nájsť jednoduchší spôsob na monitorovanie glukózy v krvi u cukrovkárov (doteraz si museli v každý deň pichať do prsta). Vyšiel z toho hlbší výskum, ktorý nakoniec nepomohol iba cukrovkárom ale každému, koho zaujíma svoje zdravie.

Prečo sú niektoré skoky horšie ako iné?

Čo si myslíte, čo je horšie z hľadiska glukózových skokov?

A, keď zjete nalačno sladký koláčik

B, keď zjete nalačno misku ryže

Ak hádate, že možnosť A je správna, tak ste to uhádli správne.

V tomto prípade nejde o nameranú glukózu.

Sladké potraviny obsahujú rafinovaný cukor alebo sacharózu, ktorá obsahuje glukózu a fruktózu. Na druhej strane, škrobové jedlo (miska ryže) obsahuje iba glukózu. Takže vám okrem glukózového skoku vzniká aj fruktózový.

Príroda to mala s nami vymyslené inak. Prijímali sme totiž aj vlákninu. Teraz na nás všade číha zmrzlina, cukríky, ovocné šťavy a sladké jogurty.

Keď zjeme niečoo sladké, hormón dopamín zaplaví náš mozog. To je ten istý hormón, ktorý sa nám vypľavuje pri sexe, pri hraní hier na Playstation, pri sledovaní sociálnych sietí či pri pití alkoholu, fajčení a pri konzumácií ilegálnych drog. Stále ho chceme mať viac.

V dnešnej dobe sú banány máme väčšie a sladšie, broskyne sú gigantické, namiesto paradajok máte kečup, všetko sa mení, ale nie všetko sladké je aj zdravé (v dnešnej dobe plej farebných obalov a reklám).

Dedko pracujúci na parníku

Pre lepšie vysvetlenie ako reaguje mitochondria (plní úlohu motora pri premene glukózy na energiu) na glukózov skok si predstavte nasledujúci situáciu.

Váš dedko si môže konečne splniť celoživotný sen- chce pracovať na parníku:). Získava miesto kuriča v lokomotíve. Jeho úlohou je hádzať lopatou uhlie do pece na výrobu pary, ktorá poháňa lokomotívu (to čo robia mitochondrie v tele, energia v tele).

Vlak sa kĺže po trati a prechádza krajinou. Váš dedko pridáva niekoľkokrát za deň uhlie do pece a všetko ide ako po masle. Takto je to aj v našom tele, keď dostaneme tak akurát energie z glukózy.

V ďalší deň nastane prevrat a vášmu dedkovi začne tiecť z tela pot, pretože už po pár minútach prvej dávky uhlia dedko dostáva ďalšie uhlie. V poriadku, je to síce skoro, ale tak uhlie položí vedľa pece, aspoň má niečo do zásoby.

Za chvíľu však dostáva už tretiu dávku uhlia, ktorú už vôbec nepotrebuje. Jeho prácou je však dávať uhlie do pece a nie manažment parníka.

Celý deň dostáva uhlie, ktoré už nemá kam dávať. Za chvíľu sa tam už nemôže ani hýbať, takže už nemôže ani prikladať uhlie do pece. Následne parník zastane a zúfalý dedko dostane výpoveď.

Vaše mitochondrie sa cítia rovnako ako dedko, ktorému sa práve zničil sen práci na lokomotíve. Keď majú mitochodrie príliš veľa glukózy, vyplavia škodlivé voľné radikály, ktoré ničia náš genetický kód (našu DNA).

Isté množstvo voľných radikálov vieme zvládnuť, ak je ich však už príliš, dostávame sa do stavu oxidačného stresu.

Naše mitochondrie sa potom cítia takto:

Súvis vzniku zápalu s priepustným črevom a s oxidačným stresom

Takže kombinácia priveľa voľných radikálov, oxidačného stresu, glykácie (poškodzovanie buniek starnutím) spôsobí v tele ZÁPAL.

Zápal vzniká aj pri priepustnom čreve, kvôli pitiu alkoholu, fajčeniu a stresu.

Hra tetris je ako nahromadenie glukózy- treba sa jej zbaviť

Pankreas musí vylúčiť hormón inzulín, ktorý začne ukladať nepotrebnú glukózu po celom tele.

Odloží ju:

  1. do pečene
  2. do svalov
  3. ak sa už nezmestí do možnosti 1 a 2, je na rade práve TUK (takto priberáme)

7 trikov ako si zmenšiť glukózové skoky

  1. Konzumujte jedlo v správnom poradí (vláknina, bielkoviny, tuky, škrob a cukor)
  2. Dávajte si zelené predjedlo (šalát alebo dusená brokolica)
  3. Sploštite raňajkovú krivku (nejedzte sladké raňajky typu koláče..)
  4. Nerátajte kalórie
  5. Dezerty jedzte po jedle, nie ako samostatný olovrant
  6. Po jedle sa hýbte (20 minútová prechádzka)
  7. Na desiatu si dajte radšej niečo slané
 

Ak si chcete uzdraviť trávenie (+ priepustné črevo) a zlepšiť imunitu, kliknite sem alebo dole na prvé tlačidlo.

Zdroje:

www.freepik.com, www.giphy.com

Glukózová revolúcia, J. Inchauspé

Zdieľať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *