Všade môžete čítať, že stres je škodlivý a že by sme ho nemali mať. Avšak pravda je, že stres je súčasťou našich životov. Nie je ani dobrý ani zlý. Je taký aký ho vnímame my. Ak sme v neustálom strese, telo nám dáva neustále najavo, že sa treba zastaviť a zistiť čo sa deje. Prečo som v strese? Prečo plytko a rýchlo dýcham a bolí ma brucho? Všetko toto si však vieme uvedomiť iba tak, že spomalíme a začneme byť k sebe viac všímaví. Správne zvládanie stresu nám pomôže reagovať na situácie lepšie.
Možno vám už niekedy niekto povedal, že máte byť stále len v harmónií a vyhýbať sa stresu. Tak toto je možné možno tak niekde v jaskyni v Indii. Tu v Európe žijeme naše životy tak, že neustále prichádzajú zvonka podnety, ktoré nám môžu a častokrát aj spôsobujú stres (blížia sa termíny v práci, dôležité stretnutia, skúšky v škole, konflikty v rodine a v medziľudských vzťahoch, termíny u zubára, príliš veľa práce naraz, vyššia zodpovednosť v práci…). Pozrieme sa spolu na to ako my sami môžeme úroveň nášho prežívaného stresu ovplyvňovať.
V živote sme obklopení vlnami rôznych podnetov, ktoré nás ovplyvňujú. Nedá sa byť neustále v kľude, pokiaľ ste v interakcii s ľuďmi, pracujete a riešite vaše každodenné starosti a aj radosti. Neviete ovplyvniť to, ak niekto pri vás v potravinách má zlú náladu a začne po vás kričať, že prečo sa naňho tlačíte s košíkom. Čo však viete ovplyvniť ste vy sami a vaše reakcie na situácie, ktoré sa vám dejú.
„Medzi podnetom a reakciou je priestor. V tomto priestore je naša sloboda a sila zvoliť si ako na podnet zareagujeme“.
Čo ovplyvňuje vnímanie stresu?
Nech to nemáme také jednoduché, tak naše vnímanie ovplyvňujú aj naše presvedčenia, názory, naša viera v čo veríme a naše zranenia z detstva. Z toho dôvodu práve vás môže nejaká situácia veľmi nahnevať, zatiaľ čo vašu kamarátku by s tou situáciou bola úplne v pohode. Podstatou teda je vyčistiť si nánosy našich zranení z detstva, aby sme mohli žiť plnohodnotný život tu a teraz.
Ak vás táto téma viac zaujíma, tak si pozrite stránku Kataríny Runa, ktorá má na to zamerané programy pre ženy. Sama som u nej absolvovala 6 mesačný program Cesta ženy, ktorý bol intenzívny ale mala som pri ňom veľa aha momentov.
V tomto článku sa však zameriam hlavne na to ako zvládať stres, choroby a bolesti pomocou metódy Jona Kabatu-Zinna. Asi pred dvoma rokmi som sa stretla s veľmi efektívnou metódou Zvládania stresu pomocou všímavosti.
Absolvovala som tiež 8-týždňový kurz zvládania stresu u Andreja Jeleníka, ktorý mi bol veľmi užitočný. Neskončili sme však iba pri teórii, s Andrejom sme robili veľa praktických cvičení a na doma mi zostala každodenná prax zvládania stresu pomocou všímavosti.
Ako povedal Jon Kabat Zinn „Nemôžeš zastaviť vlny, ale môžeš sa naučiť surfovať“.
V čom je zmysel života?
Celý život sa za niečím naháňame. Veľa ľudí si myslí, že je to lepšia práca, viac peňazí, krajší dom, väčšie auto, deti, kariéra, krajší vzhľad, ale nakoniec zistíme, že aj keď to už všetko máme, tak sa necítime tak, ako sme si mysleli, že sa budeme cítiť.
My sme sa totiž nehnali za týmto, my jednoducho chceme ten pocit šťastia, ktorého momenty niekedy zažívame.
Podľa Dana Gilberta, jedného z autorov štúdie o šťastí, platí: ,,Dôležité je byť oddaný niektorým typom chovania- meditácii, telesnému cvičeniu, dostatočnému spánku, altruizmu… a posilňovať sociálnu prepojenosť“.
Práve teraz si máte šancu uvedomiť, že v každý deň sa na nás valí veľké množstvo podnetov, ktoré nás vytrhávajú z uvedomenia si samého seba. Sme zavalení dôležitosťou našich zoznamov, čo ešte dnes treba urobiť, a pritom zabúdame na seba, na naše pocity, na naše telo a na naše vnútro. Všetko sa nám zdá veľmi dôležité a až doma v posteli tých pár minút pred zaspaním (ak viete po tom zhone vôbec zaspať) si uvedomíte, že ste sa celý deň ani raz nezastavili.
Ľahko tak spadneme do neustáleho napätia, úzkosti a neustáleho rozptýlenia. Pomaly sa stávame autopilotmi, ktorí fungujú ako roboti. Náš stres sa ešte zvyšuje, keď sme chorí my alebo naši blízki, čelíme chronickej bolesti alebo chronickej chorobe. Všímavosť (v angličtine mindfulness) je pre vás spoľahlivá protiváha k posilneniu vášho zdravia a pohody. Jedinou možnosťou ako ovplyvniť budúcnosť je prežívať naplno prítomnosť, nech už je akákoľvek.
Prečo meditovať?
Súčasťou každodennej praxe všímavosti by mala byť meditácia (na začiatku vám pomôže aj meditácia, zavrite oči a sústreďte sa na váš nádych a výdych aspoň pár minút).
Už teraz sú známe overené štúdie, ktoré robili vedci, ktorí dokázali, že ak sa liečite s meditáciou spoločne aj s konvenčnou liečbou, tak vaše liečenie funguje 4-krát rýchlejšie. Okrem toho zistili, že metóda všímavosti zmierňuje osamelosť a znižuje aj vyjadrenie génov spojených so zápalovými procesmi.
Najlepšie teda je, aby sme metódu všímavosti zaradili do našich životov. Nikto vás však do toho nemôže nútiť, mali by ste to chcieť vy samy.
Pokiaľ začneme utekať od našich problémov, tak stratíme šancu v živote rásť a učiť sa. Jediný problém ako problémy prekonať, je postaviť sa im. Je potrebné sa naučiť žiť aj za stresujúcich podmienok, nie iba vtedy ak nám všetko vychádza. Naša schopnosť ovplyvniť vlastnú situáciu závisí na tom ako veci vidíme.
Každý z nás to pozná, že si poviete, že všetko zvládate, že ste sa už posunuli a ste nad vecou. Stačí však, že sa pohádate s niekým z vašej rodiny, alebo že prídu do vašej rodiny nejaké problémy. Zrazu sa z vás môže stať človek, ktorého úplne zavalila ,,vlna“ života. To je totiž realita. Raz sme hore a inokedy dole. Cieľom je nepadať príliš dole. To môžeme však ovplyvniť iba tak, že zmeníme seba.
Skracovanie života kvôli stresu
V dnešnej dobe sú ľudia zvyknutí žiť v hluku, spať pri pozeraní televízie, stále potrebujú nejaké podnety, rádio či telefón. Často to vedie k celkovej nepohode, aj keď nám čas ubieha rýchlejšie. My totiž často nevieme, čo robiť s tichom, ako byť v tichu, ako sústreďovať svoju energiu na prítomnosť, na liečenie sa a na vizualizáciu nášho života v tom najlepšom svetle.
Neustály stres nám skracuje teloméry (štruktúry potrebné k bunkovému deleniu na konci našich chromozónov). Elizabeth Blackburn, ocenená Nobelovou cenou, začala tieto skrátené teloméry skúmať spolu s pozitívnymi účinkami meditačných techník.
Už dnes je známy vzťah medzi dĺžkou telomérov a našou dĺžkou života a starnutím. Čím lepšie sa vieme vysporiadať so stresom, tým menej sa naše teloméry skracujú. Meditácie nás liečia, predlžujú nám život, chránia nás proti účinkom stresu.
Ako žiť naplno?
Jon Kabat-Zinn nás učí prijímať všetko zlé v živote, čo sa nám deje. Vo svojom programe mal veľa ľudí, ktorí aj po absolvovaní kurzu mali v živote stále tú istú situáciu, mali podlomené zdravie a nejaké problémy v živote. Čo sa však zmenilo bol ich postoj k tomu, čo sa im deje. Stále mali tie isté problémy, len sa už na ne pozerali inými očami.
Už ste sa niekedy prichytili pri tom, ako ste boli na prechádzke v prírode a vy ste stále len rozmýšľali o vašej práci, o tom, čo budete robiť doma, o tom ako ste sa pohádali s kolegom?
Úplne ste sa zabudli zamerať na prežívanie prítomného momentu tu a teraz. Nemyslím tým všímať si stále tu istú cestu, ktorú akože už poznáte. Myslím tým vnímať naozaj všetkými zmyslami, cítiť vôňu lesa, počuť šuchot listov a vnímať teplý vánok. Pozreli ste sa už niekedy na obyčajný kvet novými detskými očami? Pozreli ste si už niekedy so záujmom spievajúcich vtákov na stromoch či vypočuli ste si už niekedy naozaj detský smiech? Tieto momenty sú život a jeho prežívanie.
Kedy naposledy ste si vychutnali svoje jedlo bez toho, aby ste čítali noviny alebo surfovali po internete? Precítili ste niekedy tie chute? Aj o tomto je všímavosť.
Základné pravidlá všímavosti
Základným pravidlom praxe všímavosti je neposudzovať. Keď napríklad chcete meditovať 5-10 minút, nemusíte posudzovať správnosť toho ako meditáciu vykonávate. Už nie sme v škole. Meditáciu robíte najlepšie ako viete. Nemusíte porovnávať kvalitu vašej dnešnej a včerajšej meditácie. Každý deň máte iné nastavenie, inak sa cítite, raz ste šťastný, inokedy smutný. Trpezlivosť je pri praxi všímavosti tiež veľmi podstatná.
V dnešnej dobe sme vo všetkom zrýchlení, všetko robíme rýchlo a stále sa niekam naháňame. Chceme byť aj efektívni, aj rýchli. Chceme všetko a najlepšie hneď. Dokonca už ani deti sa neučia trpezlivosti. Stačí, že začnú prosiť rodičov, že niečo chcú a oni im to hneď dajú. Nemusíme sa snažiť, stačí prijať veci aké sú. Keď si uvedomíš v meditácii, že si nahnevaný, akceptuj to. Som nahnevaný, prijímam to.
Prínosy meditácie
Ak chcete naozaj zažiť silu meditácie, vyhraďte si na ňu pravidelne rovnaký čas a robte ju aspoň 8 týždňov bez prestávky, urobíte si z nej zvyk a uvidíte ako skoro vám začne chýbať.
Jednu chybu čo často robíme je, že pravidelne meditujeme a sme v pohode a keď sa zrazu niečo stane v našich životoch, čo naruší našu stabilitu, tak práve vtedy prestaneme meditovať. Zrovna vtedy, keď by sme mali meditovať, kedy by nám to mohlo najviac pomôcť, zrovna vtedy sa cítime príliš nervózni. Skúste meditovať aj v takýchto prípadoch, aj keby to malo byť iba pár minút pomalých nádychov a výdychov.
Meditácia vám prinavráti pokoj, harmóniu, budete ľahšie a jasnejšie uvažovať, budete viac odolný voči chronickému stresu a vonkajším vplyvom.
Zvládanie stresu
Ešte asi pred dvoma rokmi som čítala knihu od Robina Sharmu 5 am club. Píše v nej aké je užitočné si ráno privstať a získať tak čas pre seba (treba ísť aj skôr do postele). Ráno si môžete užiť tiché ráno, vypijete si svoj obľúbený bylinkový čaj a zameditujete si. Vaše ráno a jeho prežitie vám potom určí celý deň. Budete dobre naladení a celý deň prežijete vo väčšom kľude. Vstávajte skôr a budete mať čas.
Vedomé dýchanie
Automatické dýchanie nášho tela považujeme za úplne samozrejmé. Nenapadne nám o ňom rozmýšľať, pokiaľ sa naň nezameriame v meditácii. Práve sledovanie svojho dychu v tichu so zavretými očami nám môže pomôcť zrelaxovať sa. Môžeme dýchať do nášho brucha (bráničné dýchanie), čím si upevňujeme vnútorný kľud. Sledovanie svojho dýchania je ďalší krok v praxi všímavosti (prvý krok sa týkal vnímania všetkého okolo všetkými zmyslami). Sledovanie dychu nám pomáha koncentrovať v nás kľud.
Meditácia v sede
Tretím krokom praxe je meditácia v sede. Nájdite si pohodlnú pozíciu, zavrite oči, uvoľňujte postupne všetky svaly svojho tela, sledujte svoje dýchanie (ak si uvedomíte, že opäť rozmýšľate o tom novom projekte v práci, vráťte sa zas k sledovaniu svojho dýchania).
Ak vám vaša myseľ povie už po 3 nekonečných minútach, že je to nuda, nepočúvajte ju a pokračujte. Kto chce si môže pustiť aj jemnú meditačnú hudbu. Niekedy sa využívajú aj jemné vône esenciálnych olejov v difúzeri, zapáľte si sviečku a užívajte si ten moment iba pre seba. Takto stráveným časom sa vyživíte a aj si oddýchnete.
Niekedy vám môžu napadnúť aj skvelé myšlienky, tie si môžete po meditácii zapísať. Aj keď bude chcieť byť vaša myseľ plná myšlienok, uvedomte si, že tie myšlienky nie ste vy. Nemusíte sa im vždy venovať. Kultivujte kľud a pokoj. Úplne ticho vám už nemusí vadiť. Ticho vás lieči.
Liečenie tela
Neskôr si môžete predstavovať samého seba plného energie, predstavte si ako sa vaše telo lieči, predstavte si seba v plnej sile a kráse, fantazírujte o svojom vysnenom živote, dýchajte do seba energiu a vydychujte napätie. Na začiatku každej meditácie si urobte očistu svojej aury, fyzického tela, všetkých jemných tiel, očistu od všetkých negatívnych emócií a myšlienok.
Najlepšie meditácie čo poznám robí Iveta Slobodníková, ktorej meditácie (aj online) nájdete na ziv.sk. Môžete s ňou meditovať pravidelne v každý utorok. Meditácie sú u nej sú úžasné a majú hĺbku. Pridajte sa k nám k utorkovým meditáciam alebo sa pripojte aspoň raz mesačne na Mini seminár Modrá planéta vždy v posledný piatok v mesiaci.
Cvičenie s dýchaním (bez hudby a bez predstáv) robte aspoň 10 minút denne. Potom môžete trénovať cvičenie meditácie s dýchaním pričom vnímate svoje telo ako celok. Takto pokračujte cvičením meditácie s hudbou, meditáciu v sede a v iný deň si dajte meditáciu do ktorej zahrniete všetko, čo ste sa doteraz naučili (meditácia zameranie sa na dýchanie, meditáciu s hudbou, meditáciu v sede, meditácia pri ktorej sa budete liečiť a harmonizovať).
Môžete si nájsť meditačnú hudbu, ktorá má od 5 do 30 minút a tak skončíte meditáciu až vtedy, ako vám skončí hudba (nemusíte mať tak pocit, že si musíte kontrolovať koľko času ste už odmeditovali????).
Body scan
Ďalšou dôležitou praxou je body scan, teda meditácia pričom si všímate postupne každú časť svojho tela. Začnete na prstoch svojich nôh, sústreďujete sa na päty, lýtka, stehná, zadok, brucho, hruď, plecia, ramená, zápästia…(každej časti svojho tela dáte pozornosť a uvoľnite ju). Pri tejto meditácii ležíte na chrbte a na konci sa vám môže zdať, že si už svoje telo ani necítite. Aj toto cvičenie zvyšuje úroveň vášho pokoja a kľudu. Meditácia body scan môže kľudne trvať aj 45 minút. Je to však na vás, môžete ju skúsiť urobiť za menej času. Hlavne začnite meditovať a zažite ju na vlastnej koži. Uvidíte ako sa potom budete cítiť. My sme ju robili v 8-týždňovom programe dosť často, že som si ju nakoniec obľúbila, ale na začiatku to bolo pre moju hlavu ťažké akceptovať, že nemá robiť prakticky nič po tak dlhú dobu.
Zvládanie stresu a 2 príbehy zo života
Mary a jej negatívny zážitok
1. Reálny prípad liečenia body scanom sa stal v jednom z programov všímavosti v nemocnici v Massachusetts v Amerike. Mary cvičila body scan pravidelne, ale iba do tej doby, keď sa dostala do oblasti hlavy a pliec. V tejto oblasti sa cítila zablokovaná a nevedela ísť už v meditácii ďalej. Profesor medicíny Jon Zabat-Zinn jej vtedy poradil, aby danú oblasť obišla. Mary počúvala nahrávku a keď v nej počula jedno slovo, tak si spomenula záblesk zážitku, ktorý potlačovala od svojich 9 rokov. Zistila, že bola v tom veku často sexuálne obťažovaná otcom. Jej otec neskôr dostal v jej prítomnosti infarkt. Spomienka skončila tým, že jej matka jej dávala otcovu smrť za vinu a v hneve ju bila metlou po hlave a krku.
Celá táto skúsenosť v nej bola potlačená celých 50 rokov. Spojitosť medzi jej zablokovaným krkom počas body scanu bola však jasná. Keď Mary skončila program vedela už spať kľudne celú noc, klesol jej krvná tlak z 165/105 na 110/70 a mala aj značne slabšie bolesti ramien a chrbta. Vytláčanie traumatických zážitkov v tele vyvoláva enormný stres počas ktorého sa človeku zhoršuje fyzické zdravie.
Takto po takom dlhom čase prišla na príčinu rôznych dlhotrvajúcich zdravotných problémov. Pomohli jej práve na Klinike znižovania stresu počas 2 mesačného programu zvládania stresu pomocou všímavosti. Nemusíte však cestovať až do Ameriky, aby ste s tým začali.
Počas praxe body scanu (či inej meditácie) by ste nemali hneď zaspať, tak ho radšej nerobte neskoro v noci.
Joyce a jej zažitie stretnutia s Bohom pomocou meditácie
2. Joyce došla na Kliniku znižovania stresu z onkológie krátko po liečbe nádoru v nohe. Mala v vtedy 50 rokov. Jej zdravotné problémy začali, keď začala cítiť bolesť v stehne (pred tým sa starala o manžela, ktorý zomrel na rakovinu).
Keď raz potom vyberala vianočný stromček so synom, zlomila si pri tom stehennú kosť. Keď ju lekári operovali, našli v nohe nádor, ktorý poškodzoval stehennú kosť tak, že sa rozpadla. Odstránili nádor a zrekonštruovali jej kosť. Počas operácie krvácala Joyce tak, že si mysleli, že neprežije. Prežila.
Po 6 týždennej terapii v nemocnici ju poslali na Kliniku znižovania stresu. Počas cvičenia body scanu pocítila veľmi silný zážitok počas ticha v nahrávke. Tento pocit ju priblížil k Bohu. Pamätala si ho potom už aj o desať rokov neskôr. Joyce bola presvedčená, že nádor sa jej nevrátil práve kvôli pravidelnej meditačnej praxi.
Jej onkológ povedal, že ešte nikdy nevidel prípad, aby sa plasocytom nezmenil na mnohopočetný myelom. Od vtedy si udržuje jej myseľ a telo v harmónii. Veľa experimentov u zvierat dokázalo, že chronický stres môže spôsobiť nedostatočné fungovanie imunity a znížiť prirodzenú odolnosť voči rakovine a rastu nádorov.
Meditácia v pohybe
Okrem body scanu a klasickej meditácie môžete robiť aj meditáciu v pohybe, tým myslí cvičenie, napríklad všímavú hathajógu, pilates či inú fyzickú aktivitu, ktoré si navrhnete vy sami. Ak sa v niektorý deň človek na cvičenie necíti, pomôže aj prechádzka (meditácia v chôdzi) svižným tempom v prírode na čerstvom vzduchu. Ideálne by však bolo, ak by ste doma cvičili v každý deň od 15 minút do hodiny. Môžete striedať body scan v jeden deň s všímavým cvičením v druhý deň, inokedy meditáciu v sede.
Meditácia v chôdzi
Meditácia v chôdzi znamená, že sa zameriate na svoju chôdzu a nie na svoje myšlienky v hlave. Preciťujte celé svoje telo, chrbticu, nohy a chodidlá. Uvedomte si pritom aj svoj dych. Je to dobrý prostriedok ukotvenia mysle.
Čas na seba
V dnešnej dobe sa snažíme zaplniť každú minútu nášho života. Ak si svoj čas nezaplníme, máme pocit, že iba ,,zabíjame“ čas. Skúste si urobiť tréning všímavosti v jeden deň tak, že nebudete v ten deň surfovať po internete, nebudete na sociálnych sieťach, nebudete pozerať televízor, dokonca ani čítať knihy a nebudete sa hrať s mobilom. Uvidíte koľko budete mať zrazu času na to, čo ste chceli.
Môžete trénovať všímavosť v živote, môžete meditovať, môžete skúsiť meditáciu v pohybe a meditáciu počas chôdze. Experimentujte a uvidíte, čo to s vami robí. Nechajte si každý deň a čas na seba.
Prítomná chvíľa
Už viackrát som si uvedomila, že niekedy keď sa ponáhľame, tak to často nemá ani zmysel. Šoférujete domov a ste nervózny prečo sa všetci tak vlečú, keď sa vy ponáhľate domov. Za čím sa tak ponáhľate? Prečo sa stresovať niečím, čím sa nemusíte? Nabudúce, keď budete stáť v dopravnej zápche, pustite si hudbu. Keď budete čakať v rade v potravinách uvedomte si, že všetko má svoj čas. Tých pár minút čakať si naozaj môžete dovoliť.
Pozeranie televíznych programov nás tiež rozptyľuje a odvádza nás od seba. Vtedy tiež nemáme možnosť myslieť na prítomný okamžik, na to ako sa cítime. Už ste to určite zažili. Stalo sa niečo nepríjemné, cítili ste sa zle. Vtedy človek urobí všetko, aby na to nemyslel, potláča to v sebe a snaží sa to vytlačiť. Ono to tam ale stále niekde vnútri v hĺbke nás je a môže nám to spôsobovať zdravotné problémy.
Od teraz sa skúste sústrediť na všetko, čo robíte. Robte to na 100 %, nemyslite pri tom na niečo iné. Máte vždy iba prítomný okamžik. Robte všetko vedome. Nebuďte robot a nedávajte sa stále na autopilota (že ste si už párkrát nepamätali, či ste zamkli byt či auto, kto už nechal niekedy kľúče v zámku vo dverách?). Robte to, čo robíte v tomto okamžiku.
Zvládanie stresu, zhrnutie
1-2 týždeň:
- Venujte sa vášmu dýchaniu v sede 10 minút denne
- Praktizujte body scan v ľahu 10- 20 minút
- Prežívajte všetky činnosti ktoré robíte naplno
3-4 týždeň:
- Meditácia v pohybe (jóga, pilates, taojin, tai chi, chi kung…)
- Sústredenie na dych v sede 10 – 20 min denne
- Zapíš si negatívny zážitok a vyhodnoť ako si zareagoval, či si si uvedomil, že máš možnosť výberu ako na situácie reagovať
- Meditácia v sede s nahrávkou alebo vedená meditácia online či osobne v ziv.sk (5- 45 minút)
- Meditácia v chôdzi
7 týždeň
- Meditácie bez nahrávky
- Body scan v ľahu 45 minút
- Sústredenie na dych v sede 30 minút denne
Nezabudnite, meditujte vždy, aj keby to malo byť iba 5 minút
Majte svoju osobnú motiváciu prečo chcete meditovať (zdravie, uzdravovanie sa, sebavedomie, kľud, harmónia, odolnosť voči kritike a negativite, byť vo svojom strede…)
Ako sa vysporiadať so smútkom
Einstein kedysi napísal list ako odpoveď jednému rabínovi. Ten sa snažil utíšiť zármutok 19 ročnej dcéry nad smrťou jej sestry. Einstein odpovedal:
Človek je súčasťou celku nazývaného kozmos- obmedzený priestorom a časom. Sám seba, svoje myšlienky a pocity, človek zažíva ako niečo oddeleného od ostatného sveta, čo je ale iba optický klam jeho vedomia. Tento klam je pre nás väzenie, ktoré obmedzuje naše túžby a vášne. Našou úlohou je oslobodiť sa z toho väzenia tým, že rozšírime okruh svojho súcitu na všetky živé bytosti a prírodu v celej jej kráse. Nikto to nevie úplne dosiahnuť, ale už naše úsilie o taký výsledok je súčasťou oslobodenia a vnútorného bezpečia.
Naše myšlienky a pocity sú často veľmi zamerané na seba. Nie sme oddelení od ostatného sveta. Jej sestra je tu stále s ňou, nikdy neodišla a navždy zostane v jej srdci.
Dúfam, že teraz už dáte pravidelnej meditácii šancu. Akumulujte v sebe energiu, liečte sa, vizualizujte si vaše sny, robte si energetickú ochranu, očisťujte svoju auru a preciťujte váš život naplno.
S našim zdravím úzko súvisí aj téma stravovania. Ak vás trápia potravinové alergie a intolerancie, určite si pozrite aj časť autoimunita na blogu.
Použité zdroje:
Viktor Frankl, A. Jeleník: poznámky z kurzu, 2019
A. Jeleník: Kurz zvládania stresu, 2019
J. Kabat-Zinn: Život samá pohroma, 2016
2 Responses
Veľmi dobrá kompilácia informácií 🙂
Ďakujem ti. Písala som to pre všetkých nás ktorým to pomôže 🙂