V Európe sme si zvykli dať si na raňajky chlieb s maslom a šunkou či syrom, k tomu nejaký jogurt a jablko. V Ázii sa jedáva na zdravé raňajky jedlo, ktoré pripomína u nás obed akurát v menšom množstve (pri paleo strave je to úplne normálne). V Číne sú populárne veľmi aj polievky a v Európe ľudia zbožňujú smoothies.
V Taliansku aj vo Francúzsku sú obľúbené sladké raňajky v podobe croissantu a džemu či nutelly. V každej rodine je to trochu inak, jesť však každý deň iba sladké raňajky tráveniu neprospieva.
Nie je vhodné jesť hneď z rána lepok a mlieko, pretože vyvolávajú v tele zápaly, alergie a iné poruchy. Najlepšia je prevencia.
Zdravá varianta raňajok pozostáva napríklad z bezlepkových namočených ovsených vločiek s nastrúhaným jablkom a so škoricou, varené kaše (pohánkové alebo aj paleo zeleninové z batátov), z čerstvého ovocia, z malého množstva orechov či semiačok. Na prípravu môžeme použiť kokosové alebo ryžové mlieko. Sójové mlieko neodporúčam kvôli fytohormónom, ktoré sú podobné ako ženské pohlavné hormóny. Na pitie je vhodný bylinkový čaj. Z jedálnička postupne vyraďujeme bagety, rohlíky, biele pečivo a sušienky (A. Strunecká, 2017).
Keď chcete očistiť vaše telo, tak je výborná aj zelerová šťava a smoothies najlepšie nalačno z bio ovocia a zeleniny. Podľa Anthony Wiliama je práve ovocie, čo naše telo a hlavne naša pečeň potrebuje na prečistenie (viac v knihách Záchrana pečene a Medicínske médium).
Zdravé raňajky
Osobne mám rada na raňajky teplé polievky, čo som sa naučila v Číne, menšiu variantu obeda (napr. malý kúsok ryby so zeleninou) alebo výbornú kašu z čierneho sezamu (recept mám z youtubu, kde túto kašu varila jedna Číňanka).
Niekedy si dám aj ovocie alebo bezlepkový chlebík. Jogurty si na ráno väčšinou nedávam, pretože majú chladnú povahu a v zime napríklad vôbec nie sú vôbec vhodné na naštartovanie trávenia. Kľudne si môžete urobiť aj bezlepkové palacinky alebo nejaký bezlepkový koláč. V poslednej dobe som si obľúbila šťavy z bio jabĺk, mrkvy a z pomarančov na lačný žalúdok.
V prípade, že máte výborné trávenie bez žiadnych alergií a intolerancii môžete jesť samozrejme aj lepkové verzie raňajok v menšom množstve. Nevýhoda lepku je však, že ak ho začnete jesť, tak ho jete už väčšinou vo veľkom množstve. Lepkový chlieb na raňajky, potom rezne, potom lepkový koláč, lepkové cereálie ešte aj plné cukru, na večeru lepková pizza…to sa nabaľuje. V ďalší deň zas to isté a cyklus sa opakuje.
Ak chcete jesť zdravo a byť dlhšie sýti, nedávajte si na raňajky iba obilniny. Po tých ste väčšinou už o 2 hodiny hladní.
Začnite byť viac kreatívni, jedzte rôzne typy raňajok, pridávajte tam kvalitnú zeleninu, ovocie a aj bielkovinu. Farebný tanier bude baviť aj vaše deti.
Čo jesť na raňajky pri paleo strave?
- vajíčka a slaninka (striedmo)
- omeleta
- teplá polievka naštartuje vaše trávenie a zohreje ťa hneď z rána
- mäsové placečky urobené na panvici
- dyňová, jablčná či iná kaša (kto chce môže pridať kokosový krém či javorový sirup alebo med)
- teplý ovocný crumble
- kurkumové mlieko (recept nájdeš v článku Paleo desiata)
- obložený tanier (kvalitná šunka, zelenina, paštéka, orechy, avokádo)
- bezlepkový chlieb s pomazánkou (ak nechceš kupovať, upeč si doma vlastný pohánkový chlieb, ja som si ho piekla doma veľakrát a bol výborný)
- zeleninový šalát s vajcom/s mäsom/s tuniakom/so sardinkami
- vlastná orechová domáca zmes, kokosové vločky, ovocie, zelenina, rastlinný olej
- domáca músli tyčinka
- paleo bezlepkové koláče
- jogurt z kokosového mlieka (kupovaný alebo doma robený v trúbe na nízkom programe)
- puding
- avokádo, banán, hrozienka, škorica
- tapioková kaša (ak ju môžeš, je to rezistentný škrob a niekto ju môže ťažšie tráviť, ja ju napríklad nemôžem vôbec)
- ovocie s kvalitným orechovým maslom
- smoothie
- domáci džús
Poznámka: ak si to môžete dovoliť, skúste si dať ráno najskôr liter vody a neskôr šťavu zo zeleniny či ovocia. Potom dobre padne kúsok banánu s nejakým iným ovocím (nedávajte si tuky hneď z rána, ak sa dá). Ja to síce nerobím v každý deň, ale snažím sa nechať si pečeň oddýchnuť, aby stále nemusela pracovať.
Zdroje obrázkov: freepik.com
4 Responses
Číňanka. vážne ? 😀
Áno, my sme v Číne jedávali tieto kaše, máme to od nich:)
Už len pri čítaní som dostal hlad! ???? Veľmi sa mi páči rozmanitosť návrhov – od teplých polievok po domáci chlieb alebo ovocie s arašidovým maslom. Určite vyskúšam čiernu sezamovú ovsenú kašu, znie to exoticky a zdravo. Vďaka za inšpiráciu! ????
To poznám, hladná som z toho zoznamu aj ja 😀 Čierna kaša so sezamom, najlepšia je s ryžovou krupicou a najskôr opraženým a potom popletým čiernym sezamom, krásne to vonia. Rada 🙂
Deni