V predchádzajucom dieli ste sa dozvedeli o uprednostňovaní bielych v Číne, zistili ste viac o čínskom perfekcionizme, dostali ste typy ako sa vedieť vrátiť späť do hotela aj bez znalosti čínštiny. V tomto dieli sa pozrieme na zablokovaný obsah, netradičné kuracie paprče, na čínske seriály, na pitie horúcej vody a netradičné pľutie na zem.
Pokračujeme so zaujímavosťami z Číny.
1.Zablokovaný Gmail, Facebook, Whats app, Instagram (všetko od Google)
Ak si myslíte, že si budete ľahko chatovať s priateľmi z Číny, poviem vám, že je to zložitejšie ako sa to môže zdať. Nám internet väčšinou išiel v Shanghai a v Hong Kongu, ale v takom Sichuane už ani nie. Fotky môžete pridať aj po vašej ceste. Obsah je inak dosť blokovaný. Nikde nevidíte ani európsku tlač.
2. Paprčky kuriat aj s nechtami zabalené v plastovom obale v potravinách
Tiež sme boli prekvapení rôznymi typmi nožičiek sliepok v obale, niečo podobné akoby ste si kúpili čipsy.
Tiež v rôznych stánkoch predávajú kura a je vždy vystavené aj s hlavou a so zobákom. Našli sme takú kuraciu hlavu aj v polievke, aj v kuracom soté. Dokonca nám raz ponúkli na jedlo aj čierne malé vtáčiky/mini holuby, myslela som si, že to bola sranda, ale nakoniec som naozaj mala na tanieri malé čierne čudá, na ktoré som nemala až takú veľkú chuť. Zaujímavé bolo aj storočné vajce.
Kvôli slušnosti a skúšaniu nových vecí som sa však prekonala niekoľkokrát, ochutnala som kuracie domáce paprčky aj s dlhými pazúrmi u nášho priateľa doma (jedia ich kvôli kolagénu), jedla som slimáky, morské potvorky ale preseknutý krab napoly bol na mňa už príliš (pred tým som ho videla ako sa mu na panvici hýbali nohy, takú chybu nikdy neurobte a nechoďte sa pozrieť do čínskej kuchyne pred tým, než to budete jesť).
Stalo sa mi to aj v jednej peknej reštaurácii, kde sme mali večerať. Prišla som tam skoro ako do zoo, pozerala som si všetky tie akváriá so zvedavosťou. Našla som tam veľmi zaujímavé morské živočíchy s veľa nohami. Už keď som sa s nimi ,,skamarátila”, tak som ich našla na tanieri. Nevedela som sa nijako prinútiť sa ich dotknúť, ošúpať tie nohy a zjesť. Mäso mali naozaj delikátne, ale nakoniec mi jeden kúsok ošúpala naša čínska hostiteľka.
3. Čínske seriály a filmy neoplývajú erotikou ako v Európe a v Amerike
Skúste si niekedy pozrieť kúsok z čínskeho filmu, alebo zo seriálu. Uvidíte, že v Ázii sú ľudia veľmi rezervovaní a už odhalené rameno je dosť erotické. Videli sme niekoľko takýchto seriálov a bolo vidno, že herci si udržiavali vždy dosť veľkú vzdialenosť od seba, maximálne sa jemne pobozkali, ženy nenosili výstredné oblečenie skôr tak mali niečo jemne priesvitné.
4.Pľuvanie uvidíte dosť často a bude vám to pripadať neuveriteľné, prečo musia Číňania pľuť na verejnosti
Všetko má súvis so znečistením vzduchu, pretože práve Číňania si musia niekedy odpľuť na zem (nerobia to samozrejme všetci, ale na diskotéke som raz videla toľko pľuvancov na zemi, že som tadiaľ ani nevedela dobre prejsť). Tiež som videla značky na ulici, že je tam zakázané pľuť.
Tiež som si všimla fascináciu našich čínskych priateľov našou modrou čistou oblohou (vďaka smogu nemajú šancu ju tak často ako my vidieť).
5. Vypľutie jedla priamo na stôl
Okrem pľutia kvôli znečisteniu sme často videli, že ľudia vypľúvajú kosti alebo časti kraba či iného živočícha priamo na stôl! Po večeri príde čašník a celý obrus aj s tým bordelom odnesie preč. Pre našinca je to dosť šokujúce. Aj keď dá sa ľahko zvyknúť na to robiť okolo seba bordel:)
Bola som fascinovaná ako vedia v ústach oddeliť mäso od kostí, kúsky krabieho mäsa od panciera a potom zvyšok vypľuť na stôl pred všetkými.
6. Pitie polievky
Polievku v Číne môžete aj piť priamo z misky, z taniera a nie iba jesť lyžicou. Po týždňoch sme si na to rýchlo zvykli. Je to veľmi praktické a rýchle.
7. Horúca voda kvôli dobrému tráveniu
Už v čínskych aerolínkach vám bez problémov donesú na pitie horúcu vodu. Tiež si ju môžete objednať v každej reštaurácii. Veľa Číňanov nosí so sebou sklenené fľaše/či termosky so zeleným čajom a keď sa im minie, jednoducho si tam dolejú horúcu vodu z najbližšieho stroja na vodu (horúcu aj studenú). Takéto stroje na vodu sme videli napríklad v nákupných centrách. Keď si vypijete svoj zelený čaj, tak si ho jednoducho znova dopustíte.
Ďalšie články z exotickej série o Číne sú tu.
Ďalší zaujímavý článok o Číne ešte od ďalšej cestovateľky nájdete aj tu.