Francúzske parfémy s 100 ročnou tradíciou v meste Grasse, čarovné Nice, luxusné Monako, Monte Carlo a mesto umelcov v Ezè. Azúrovým pobrežím sa juh Francúzska nenazýva iba náhodou, more má naozaj farbu azúrovo modrej, ktorá sa vám zdá, že nemôže byť ani skutočná. Pri prechádzke po nočnom Nice môžete cítiť vôňu práve pečeného chleba a bagiet. Uvidíte tam množstvo úžasných pouličných spevákov a tanečníkov, ktorí vám nedovolia kráčať ďalej. Budete sa chcieť pri nich zastaviť a vychutnať si danú chvíľu na francúzskej riviére Promenade d´Anglais. Na elektrickej trojkolke si môžte urobiť tour popri pláži, budete sa cítiť, že ste v správnom čase na správnom mieste. Ak ste labužníkom dobrého jedla, tak je Francúzsko pre vás tá správna voľba. Sú to práve Francúzi, ktorí dbajú pri jedle na každý detail a splynutie chutí.
Tento článok neslúži ako cestovný bedeker. Ide mi skôr o zachytenie jedinečných okamihov a situácií z cestovania. Práve kvôli nim tak rada cestujem a cítim vtedy nekonečnú slobodu, radosť z prítomnosti a veľakrát zažijem veľa dobrodružstiev.
V tento rok som mala pôvodne v pláne ísť do Talianska pozrieť mesto Bergamo a „sestru Benátok“ Padovu (zatiaľ to odkladám na neskôr). Nakoniec mi to nevyšlo a ja som sa na poslednú chvíľu (určite vám odporúčam pozerať ubytovanie dopredu, aby ste si ho mohli objednať za výhodnú cenu) rozhodla pre francúzske mesto Nice.
Veľmi som nad tým rozmýšľala či do Francúzska ísť alebo nie. Robila som však práve vtedy 21 dňovú spirituálnu výzvu s Aaroonom Doughty a jeden z dní bol venovaný práve výzvam v živote. Tak som si povedala, že idem do toho. Niekedy nemôžte čakať na ideálny čas na niečo, čo chcete, lebo taký moment už možno nikdy nepríde. Tá chvíľa môže byť totiž práve teraz!
Nice
Azúrovo modré pobrežie, nekonečná pláž, krásne mesto, ranná vôňa čerstvo upečeného pečiva, to je Nice.
Do mesta Nice som sa chystala už minimálne 3 roky. Odrádzalo ma hlavne to, že Azúrové pobrežie patrí medzi tie drahšie destinácie v Európe. Tak isto som sa chcela vrátiť do Francúzska až vtedy, keď budem vedieť aspoň základy francúzštiny (prvýkrát som si pozrela Paríž, kde som hovorila iba anglicky).
Za 5 dní som si pozrela mestá Nice, Monte Carlo, Grasse a Ezè. Najviac sa mi páčilo práve Nice, kde som aj bývala. Ideálna dovolenka je pre mňa vtedy, keď zažijem nové zážitky pri objavovaní nových zaujímavých miest, a pritom mám čas si aj oddýchnuť na pláži, opaľovať sa a okúpať sa v mori.
Rada si vychutnám miesto, kde som a nasajem atmosféru miesta. Tak isto aj na jedlo si rada vyhradím čas, odmietam ponuky na cestovanie štýlom na obed bageta do ruky počas behu na vlak.
Samozrejme, stane sa, že niekedy nemáte ani čas sa poriadne najesť. To patrí tiež k cestovaniu. Vtedy je najlepšie sa pripraviť a zabaliť si aspoň niečo do ruksaku (veľmi rada cestujem vlakom, čo odporúčam aj vám, ak by ste sa vybrali preskúmať Azúrové pobrežie či aj Taliansko).
Z mesta Nice mám naozaj nezabudnuteľné zážitky. Mesto je naozaj ako namaľované, farebné, krásne budovy, vyzerá podobne ako niektoré talianské mestá, ako kulisa v divadle.
Na pláži som strávila jeden a pol dňa (platená pláž vás vyjde okolo 25 eur na deň, k dispozícii máte však aj pekné verejné pláže zdarma), voda bola osviežujúca.
V budúci rok by som sa do Francúzska ešte rada vrátila a pozrela si Saint Tropez.
Monako a Monte Carlo
Exkluzívne autá, krásne moderné budovy, obrovské plachetnice s heliportom, vysvietené kasíno a Hotel de Paris
Do Monaka sa mi podarilo dostať až na večer, keďže som tam cestovala z mesta Ezè. Nočné Monte Carlo má svoje jedinečné čaro.
Lamborghini, Aston Martin, Mustang, Porsche, Ferrari, Bentley na každom kroku
Keď vyjdete z vlakovej stanice, uvidíte prístav s luxusnými plachetnicami. Ešte nikdy som nevidela toľko športových áut na jednom mieste ako práve v Monte Carle. Či už idete po ulici, alebo sa zastavíte pozrieť známe kasíno pri Hoteli de Paris, všade počujete motory áut ako sú Lamborghini, Aston Martin, Mustang, Porsche, Ferrari, Bentley…
Okrem klasických modelov sme tam videli aj modely na zakázku, napr. model auta aké bolo vo filme Batman s čiernymi bočnými krídlami (keď to auto prišlo, všetky deti z okolia hneď bežali za ním).
Vyššie nad kasínom sme si posedeli v krásnom bare, ktorý bol urobený tak, akoby ste sedeli niekde na Bali. Čo som si ešte vo Francúzsku všimla je, že väčšina dobrých barov má večer vlastného dídžeja, ktorý hrá svoje perfektne namixované pesničky do takej desiatej až jednej v noci. Tiež sme takého dobrého dídžeja zažili v Monte Carle a aj v Nice.
Ak nechcete veľa mínúť na jedlo na dovolenke, tak to si potom radšej zoberte do Monte Carla niečo so sebou. Klasický obed vás tam vyjde minimálne 20 eur, kokteily stoja okolo 10-15 eur.
Celé mesto, budovy a prostredie je naozaj krásne, takže ideálne ak sa tam vyberiete priamo z vášho ubytovania nahodení, osprchovaní a pripravení na večer. V noci tam stretnete ľudí hlavne v elegantnom oblečení.
!!! Po 22:00 sa zatvárajú toalety na vlakovej stanici, takže potom máte šancu ísť iba niekam do hotela, ako sa to stalo aj mne:D Vošla som do dverí, ktoré sa otvárali na tlačidlo. Vysvetlila som im moju situáciu a povedala som, že kľudne zaplatím za to poplatok. Pustili ma bez problémov zdarma. Nakoniec sme sa z Monte Carla dostali až o polnoci.
Grasse
Makarónky, fialkový a pistáciový „turecký med“ s orechami, parfuméria Fragonard, úzke uličky a ružové dáždniky
Ísť do mesta Grasse bol môj sen, pretože zbožňujem krásne vône a čítala som aj knihu, kde sa časť príbehu odohrávala práve v meste Grasse. Keď som si mestečko našla vtedy našla na mape, rozmýšľala som, ako sa tam dostanem. No a teraz o pár rokov na to sa mi to podarilo. Mestečko sa totiž nachádza iba hodinu cesty vlakom od mesta Nice (po ceste sa môžte zastaviť aj v Cannes).
Francúzske parfémy značky Fragonard vyrábajú parfémy a mydlá už od roku 1926. Sú naozaj úžasné!
Fragonard vám ponúka na výber voňavky s najvyššou intenzitou vone, ktorá vydrží až do 8 hodín, potom parfémové vody, ktoré vydržia do 4 hodín, a nakoniec toaletné vody, ktoré vydržia okolo 2 hodín. Okrem toho ako dlho na vás vydržia sa líšia samozrejme cenou. Osobne mám rada jemnejšie vône, takže som si kúpila aj toaletné vody.
Toaletná voda má síce nižšiu cenu, ale čo sa týka vône, je to väčšinou tá istá aká je použitá v drahom parféme, akurát je tam namiešaná v nižšej koncentrácií. Výnimku tvoria parfémy, ktorým nerobili ďalšie verzie ako parfémová alebo toaletná voda. Tie môžte nájsť iba vo verzii parfém.
Niektoré parfémy robia tzv. nosy (človek ktorý vyštuduje tvorenie parfémov) aj niekoľko rokov. Fragonard mal ešte donedávna svoj vlastný „nos“, teraz je však už v dôchodku, a tak musia využívať externé služby „nosov“. Na svete ich je maximálne do 50. Ak sa niekto chce stať „nosom“, musí študovať až 10 rokov. Za ten čas sa musí naučiť rozoznávať minimálne 2000 rôznych vôní naspamäť. Tí najlepší s talentom vedia rozoznať až 4000 vôní.
Fragonard má 4 základné kategórie parfémov:
- Fresh vône s citrusmi ako je citrón či mandarinka (Étoil, Frivole)
- Ovocné vône s melónom, s karambolou, hviezde ovocie starfruit (Belle Chérie, Ile D´Amour)
- Kvetinové vône s fialkou, ľaliou, kvetom pomaranča, s jasmínom, s ružou (Belle de Nuit, Émilie, Fragonard)
- Orientálne vône s anízom, s karamelom, s patchouli (Daima a Diamant)
Francúzske parfémové vody:
- Fresh (Eau du Bonheur, Eau des Vacances)
- Ovocné vône (Belle de Soleil)
- Kvetinové vône (Soleil, Fleur D´Oranger Intense, Cceur de Soleil)
- Orientálne vône (Grain de Soleil, Lune de Miel, Reine des Cceurs, Rêve Indien)
Vedeli ste, z ktorého kvetu sa najťažšie získava vôňa?
Je to jasmín. Kedysi sa ručne zbierali kvety jasmínu v noci a dávali sa do živočíšneho tuku. Celý proces trval veľmi dlho, pretože kvety sa museli aj pravidelne meniť. V súčasnosti sa používa nová technológia extrakciou. Na ďalšie typy kvetov stačí aj destilácia, kedy sa kvety zohrejú na vysokú teplotu. Tento postup však pri jasmíne nie je vhodný.
Celá história s výrobou parfémov radí Francúzsko naozaj medzi elitu, čo sa týka tých najkvalitnejších vôní na svete. Chcete voňať ako Francúzsky? Značka Fragonard je zárukou kvality. Takže nie je problém vo vás, že si neviete nájsť vôňu pre vás. Ide len o to, že u nás zatiaľ nemáme značku Fragonard. Tam by ste si určite našli tú svoju.
Nákupy
Ak sa chystáte navštíviť raz mesto Grasse, počkajte si na nákupy až tam. Iba v tomto meste sa totiž dajú zohnať originálne farebné tašky Fragonard, niekoľko typov. Tak isto tu nájdete skušobné sety toaletných vôd pre ženy (aj po 5 ks, v Nice som našla iba po 10 ks ampuliek), a dokonca aj pre mužov (5 ks ampuliek, nikde inde som ich nevidela, a to som bola aj v meste Ezè, kde majú tiež svoju ďalšiu výrobu zameranú hlavne na kozmetiku).
Pri nákupe žltá plátená taška zdarma
Ak chcete získať farebnú kvetinovú tašku Fragonard inde ako v Grasse, musíte nakúpiť za minimálne 150 eur. Pri menšom nákupe od asi 60 eur môže dostať kvetinovú žltú plátenú tašku (veľmi pekná, niekedy si ju treba však vypýtať).
V tento rok si Fragonard vybral za svoju kvetinu divokú ružu. Takže veľa ich vôní používa práve esenciu z tohto kvetu.
Zážitok s taxíkom
Ešte pred príchodom do Francúzska som si objednala online mini workshop v továrni na výrobu parfémov značky Fragonard. Bola som naozaj veľmi nemilo prekvapená, keď mi v hlavnej budove v centre mesta povedali, že oni majú spolu 3 výroby (Ezè-zameraná na výrobu kozmetiky, Grasse- 2 miesta), a práve táto, kde je workshop sa nachádza mimo centra Grasse.
Zostala som v šoku, pretože som mala dosť málo času, a ešte som chcela stihnúť aj prednášku o parfémoch. Na tú prednášku som nakoniec išla (trvala iba 20 minút).
Ako sa dostať na workshop bez vlastného auta?
Povedala som si, však to nebude taký problém dostať sa na ďalšie miesto taxíkom. Došla som na námestie, kde sa mali nachádzať taxíky. Bol tam iba jeden, a aj ten už čakal na klientku, takže nebol ani voľný. Vo francúzštine som sa pýtala okrem už obsadeného taxíka aj iných ľudí, nikto sa však tým smerom nechystal. Zostalo mi posledných 20 minút, aby som sa dostala na miesto workshopu. Ja som však stále verila, že nejako sa tam už dostanem.
Aj Francúzi vedia byť milí na turistov
Keď som už začala rozmýšľať, že však to to ani nie je možné, že to musí mať človek prenajaté auto, oslovil ma taxikár, ktorý mal v aute už Francúzku, ktorá išla od zubára. Bol to ten istý, čo mi už raz povedal, že ma nezoberie, lebo je už obsadený. Opýtal sa ma na presné miesto, kde chcem ísť a keď som mu ho potvrdila, povedal mi, že ma tam nakoniec zoberie aj s tou jeho klientkou v aute!
Bola som nadšená, a hneď som mu nasadla do taxíka, aby si to náhodou nerozmyslel. V aute som im obom vo francúzštine vysvetlila dôvody prečo a ako dlho sa učím francúzsky, povedala som im niečo o Slovensku a pochválila ich krajinu. Keď sme došli do Fragonardu, išla som mu hneď zaplatiť, a on mi na počudovanie povedal, že to bude pre mňa zdarma, a že mu nemusím platiť vôbec nič!
Takže takáto pozitívna bola moja druhá skúsenosť s Francúzmi. Úplne prvú skúsenosť som mala v Paríži, kde so mnou pani nechcela hovoriť po anglicky ani pri kúpe lístkov. Teraz už so základnou znalosťou francúzštiny som zažila akí príjemní a milí Francúzi vedia byť.
Workshop v továrni v Grasse
Na workshope sme mali vytvárať vôňu so základom divokej ruže. Dostali sme už pripravené 3 flaštičky, ktoré reprezentovali základné tóny vône, srdce a hlavu (parfém sa skladá z 3 častí, na začiatku ucítite najviac prchavé vône ako sú citrusy, citrón, liči, mandarinka, neskôr stredné tóny ako napríklad niekoľko typov ruže či ríbezľu, a nakoniec základné tóny, ktoré vydržia na vašej pokožke voňať najdlhšie, extrakty esenciálnych olejov zo stromov, kvetinovú white amber a pižmo).
Práve pre to sa mi tak páčili parfémy Fragonard, lebo sa vám zdalo, že cítite trochu inú vôňu ako na začiatku. Záležalo na tom, či ste parfém voňali z papierika, z vašej ruky alebo po 10 minútach.
Vedeli ste ako si môžete aktivovať svoje čuchové receptory po vyskúšaní niekoľko typov parfémov po sebe?
Francúzi na to používajú zrnká kávy. Naozaj to funguje, vyskúšajte to.
Odkiaľ získavá Fragonard esenciálne oleje na svoje parfémy?
Z Francúzska sa dajú získať v najlepšej kvalite esenciálne oleje z:
- jasmínu
- mimózy
- ruže
- fialky
- kvetu pomarančovníka…
Zvyšok vám ukáže táto fotografia La route des parfums z výroby, cesta parfémov:
Ezè
Mesto umelcov a druhé centrum parfumérie Fragonard
Do mestečka Ezè som išla na odporučenie od Francúzov. Išla som tam vlakom, a potom ešte bolo treba čakať na autobus (pešo určite nechoďte, je to veľmi vysoko a ďaleko, v tom teple sa uvaríte).
Veľmi sa mi tam páčili úzke uličky a malé obchodíky a galérie na každom kroku. Z mesta boli nádherné výhľady na blankytne modré more. Dal sa tam kúpiť aj lístok do botanickej záhrady, ktorú som aj navštívila. Všetko tam bolo úžasné, akurát v tom najväčšom teple to bolo náročnejšie.
Fragonard, 3 výroby a 3 prednášky
Aj v tomto meste som navštívila výrobu Fragonard a ich prednášku zdarma. Oplatí si vypočuť všetky 3 prednášky v každej jednej výrobe, pretože sa dozviete vždy niečo nové. Ak milujete vône ako ja, nenechajte si to ujsť.
Doteraz som mala doma iba 3 parfémy, pretože väčšina voňaviek mi boli príliš silné, alebo sa mi vôbec nepáčili (tak isto sa snažím mať doma netoxickú domácnosť). To sa zmenilo po návšteve Fragonard, kde robia vône tak, že ma nedráždia. Okrem toho každá jedna vôňa pozostáva z hore spomenutých 3 úrovní parfému, takže z nej máte vždy o trochu iný zážitok.
Jedlo
Ak máte radi jedlo, tak tu si prídete na svoje. Pre Francúzov je typické, že dbajú na každý detail, čo sa mi veľmi páči (aj Taliani to majú podobné, čo vidím napríklad aj pri darčekových baleniach, ktoré ani nemáte chuť otvoriť, také sú pekné).
Odporúčam ochutnať sladkosti s príchuťou fialky, vyšľahané bielka s čokoládou, makarónky (majú aj vegánske čokoláda, mango, malina, ríbezľa), ryby a morské plody.
Ak máte obmedzený rozpočet, za ktorý si chcete nakúpiť radšej niečo iné ako jedlo, dobre sa najete aj mimo centra bližšie k vlakovej stanici (väčšinou sú to ázijské reštaurácie s ponukou za 10 eur, 13 eur za predjedlo a hlavné jedlo).
Nočný život
V meste Nice si môžete vybrať z nekonečne veľa barov na večerné posedenie s priateľmi. Keďže s kamarátkou veľmi rady tancujeme, navštívili sme veľmi obľúbený Waka bar, ktorý však býva naozaj preplnený. Ak sa chcete dostať dovnútra a nikoho tam nepoznáte, treba si vyčkať dlhý rad. My sme tam boli dvakrát a nečakali sme ani raz. Prvýkrát to vybavila kamarátka francúzsky a druhýkrát nás zobral cez zadný vchod podniku kamarát Stephane.
Nočný klub Nuitsblanches
Najviac sa nám ale páčilo práve na diskotéke, kde boli hlavne Francúzi, minimum turistov. Volala sa Nuitsblanches (biele noci, čo je výraz vo francúzštine, ktorý sa použije, keď celú noc nespíte).
Okrem tejto diskotéky tam môžete nájsť ešte aj niekoľko ďalších, nie sú však tak blízko ako táto. Niektoré z nich nemali dobré hodnotenie a ani samotní Francúzi tam nechceli ísť.
V Monte Carle sme nemali možnosť vyskúšať ísť v noci von do podnikov (okrem vonkajšieho krásneho baru). Ak budete mať túto šancu a budete tam niekde blízko ubytovaní, určite choďte do toho a pošlite fotky:)
Ak vás zaujalo Francúzsko a chcete vedieť niečo viac o ich výchove detí a o francúzskom stravovaní, čítajte tu.