Určite sa vám už veľakrát stalo, že ste sa dobre stravovali, vyhýbali ste sa nezdravým jedlám, brali ste probiotiká, trávenie vám začalo fungovať lepšie, a zrazu prišla nejaká choroba a váš doktor vám zas predpísal antibiotiká. Toľko námahy na uzdravovanie trávenia a vy si zas musíte spolu s chorobou ničiť aj prospešné baktérie v čreve. Mne sa to stalo už niekoľkokrát, a tak som musela hľadať všetky informácie, ako sa z toho dostať čo najrýchlejšie. Mám pre vás však dobrú správu. Ak je vaše priepustné črevo už z väčšej časti uzdravené, antibiotiká vám nenarobia toľko škody. Čo ak ešte nie ste na tom tak dobre? Čo môžete urobiť?
Niekedy nastane situácia, keď antibiotiká jednoducho musíme brať. Vyhýbame sa im ako sa dá celú zimu, a akurát v lete dostaneme nejakú nepríjemnú chorobu, z ktorej sa nevieme dostať. Vtedy naozaj treba siahnuť po antibiotikách, aby sme si neprivodili napríklad namiesto zápalu močového mechúra neliečený zápal obličiek.
Našťastie ak poznáte postupy čo robiť už počas a po braní antibiotík, uľaví sa vám a celé to zvládnete lepšie psychicky aj fyzicky. Nebojte sa, ideme do toho!
Čo robiť už počas brania antibiotík?
- probiotiká by ste mali začať brať už počas užívania antibiotík, avšak pozor, čítajte príbalový letáčik, koľko hodín najskôr po užiti tabletky antibiotík si môžte dať probiotiká (býva to okolo 3-4 hodín), osobne užívam vždy Colon Dophilus od Monzea (treba ich mať v chladničke, dajú sa objednať v lekárni) alebo rakúske probiotiká Omnibiotics AAD (je to prášok, netreba ho mať v chladničke, sú však drahšie)
- môžete tak isto piť fermentovaný nápoj kombucha (najlepšie zo šípkového čaju a nie z čierneho, ktorý ma aj kofeín), kimchi, kefír z kokosového mlieka, pickles, kyslú kapustu bez konzervantov, jogurt s probiotikami (do kokosového jogurtu dáte probiotický prášok a to dáte do trúby na požadovaný stupeň)
- robte si často vývary z mäsa, obsahujú želatínu, ktorá pomáha pri uceľovaní priepustného čreva
Ako si pomôcť po braní antibiotík?
Teraz je už naozaj čas, kedy potrebujeme pomôcť nášmu črevnému mikrobiómu! Použijeme na to všetko, čo máme k dispozícii.
- začnite užívať probiotiká častejšie, ja si dávam ráno 2 tablety a večer 1 tabletu probiotík (treba si to vyskúšať a začať postupne, ak by ste si nedali príliš veľa probiotík naraz bez prípravy, môže vás z toho bolieť brucho), užívajte probiotiká ešte minimálne 3 týždne po dobraní antibiotík, aspoň 10 miliárd prospešných baktérii denne
- pridajte do stravy aj prebiotiká, teda stravu pre prospešné baktérie (banány, cibuľa, cesnak, šaláty, mrkva, cvikla..)
Čo ešte môžete urobiť?
- spite viac ako obyčajne (minimálne 7 hodín denne, najlepšie 8 hodín)
- vyhýbajte sa stresu (ak ho máte, meditujte určite aspoň 10 minút denne)
- športujte
- buďte dosť na vzduchu
- zdravo sa stravujte (vynechaj lepok a mliečne výrobky aspoň na nejaký čas)
- vráťte sa alebo pokračujte k stravovaciemu programu Whole 30 alebo k paleo strave (viac sa o nich dozviete v novom pripravovanom e-booku č. 3)
- nejedzte údeniny, polotovary, jedlá s emulgátormi, konzervy, vyhýbajte sa alkoholu aspoň nejakú dobu po dobratí antibiotík
- nejedzte lepok a mliečne výrobky aspoň nejakú dobu počas a po dobratí antibiotík (ak vám robí lepok a kazeín problém, vyhýbajte sa im stále)
- užívajte kvalitné tráviace enzýmy (pomôžete tak lepšiemu vstrebávaniu živín)
- pite dosť vody a dávajte si aj vodu s citrónom alebo s limetkou ráno po zobudení nalačno
- používajte kokosový olej (panenský)
- kurkuma, omega 3, kolagén
- vyhýbajte sa aj cukru
Ďalšie články k imunite nájdete tu.
Zdroj: https://www.thepaleomom.com/recovery-from-antibiotics/