Napriek tomu, že ste mali negatívny test na celiakiu, nemusí to znamenať, že vám lepok nerobí vôbec problémy. Vaše telo si totiž môže mýliť lepok s kazeínom, takže síce aj keď nejete lepok, tak vám telo ešte stále môže reagovať na mliečne produkty s mliečnou bielkovinou kazeín. V tejto časti si viac povieme čo vám ešte môže robiť ťažkosti a aké produkty odporúčame, pretože ich máme už vyskúšané na sebe. Začneme tým, že si povieme niečo viac o celiakii.
Celiakia
Výskyt celiakie sa zvýšil v poslednej dobe o 400 %, okrem toho stúpa počet ľudí s precitlivenosťou na lepok.
Iba maličké množstvo lepku raz za týždeň vášmu tráveniu škodí, pokiaľ nemáte ešte vyliečené priepustné črevo. Lepok je pre vás vtedy jedovatý.
Pri celiakii je to ešte horšie, vtedy telo začne útočiť proti bunkám tenkého čreva, je to diagnostikované ako autoimunitné ochorenie. Nie je podstatné, čo zjete, ale to čo aj dobre strávite a využijete ( A. Myers, 2015).
V dnešnej dobe je stále viac ľudí citlivých na lepok a škodí im. Ľudia sa potýkajú s kŕčmi, s bolesťami brucha, s opuchnutím brucha, s nevoľnosťami, s vyrážkami, s priberaním na váhe, s bolesťou kĺbov, a pritom je často za tým práve lepok. Po negatívnom teste na celiakiu idú spokojne domov a jedia opäť veľa lepkovej stravy.
Všimla som si, že keď má človek lepok povolený, tak ho jedáva v extrémne veľkých množstvách. Je to aj pre to, že je veľmi ľahké dať si na raňajky chlieb, na obed cestoviny a na večeru buchty. Všade je lepok. Je to rýchle a chutné. Pre ľudí ktorí sa však už nachádzajú v autoimunitnom spektre je konzumácia lepku škodlivá. Na začiatku ho treba úplne na 100 % prestať jesť a neskôr záleží od konkrétneho prípadu a toho ako sa cítite.
Pokiaľ zjete len malé množstvo lepku ktorý vám škodí (ste už v autoimunitnom spektre alebo máte diagnostikované autoimunitné ochorenie), tak si zdvihnete protilátky proti vášmu vlastnému telu až na 3 mesiace!!! Keď sa teda máte vyhýbať lepku, tak to má byť úplne na 100 %. Inak môžete začať opäť od začiatku a želaný efekt zlepšeného stavu sa dostaví až oveľa neskôr.
Ak máte autoimunitné ochorenie a jete lepok iba štyrikrát do roka, tak vám už tieto malé porcie lepku môžu udržovať zvýšenú hladinu protilátok proti vášmu telu na celý rok.
Čo sa deje ak mám celiakiu a lepok si niekedy dám?
Poznám niekoľko žien ktoré kľudne s celiakiou jedávajú lepok. Vôbec pritom nevedia, že si tak vyrovnávajú klky v črevách, takže ak o niekoľko rokov začnú rapídne chudnúť, tak to môže byť práve kvôli lepku. S jedným autoimunitným ochorením môže prísť ďalšie a to už potom vôbec nie je ľahké tak žiť. Bohužiaľ má málo ľudí dosť kvalitných informácií.
Tak isto keď máte ťažkosti trávením, rovnako vám môže škodiť nielen lepok, ale aj mliečna bielkovina kazeín (nie nemyslím laktózu). Z toho dôvodu odporúčam zo začiatku vylúčiť aj lepok aj mliečne výrobky. Po vyliečení čreva sa možno budete môcť k mliečnemu vrátiť. Môže to byť tak, alebo aj tak že vám z neho bude ťažko a zvládnete to v pohode s rastlinnými náhradami, napríklad kokosové jogurty a skvelá kokosová smotana z Lidlu.
Pozor na bezlepkové a vegánske náhrady
Poznám produkty ktoré majú dobré zloženie a cítim sa dobre keď ich zjem. Naopak sú aj také, ktoré mi prídu ako chemický kokteil a nie je mi z nich dobre (okrem toho sú aj plné cukru či iných chemikálii).
Hovorím o niektorých náhradách syra, masla, jogurtov plných cukru a o rôznych bezlepkových keksoch a sladkom pečive.
Aké produkty odporúčam?
Sama som si obľúbila kokosové biele smotany/jogurty z Lidla, kde si dávam domáci džem alebo med (smotana nie je sladená narozdiel od jogurtov tej značky), ako maslo používam buď Alsan v malom množstve, panenský kokosový olej alebo sezamovú nátierku tahini. Kokosovú smotana je naozaj chuťovo najlepšia a za dobrú cenu, bez cukru a aj zloženie má dobré.
Rastlinné mlieka si buď robím sama čerstvé s filtrom na robenie syrov (najradšej mám zas kokosové, makové a z kešu orechov aj bez filtra), alebo si kupujem mlieka z DM drogérie (vyhýbam sa sójovému mlieku kvôli GMO sóji).
Vegánsku bio čokoládu kupujem Rapunzel (pri pestovaní kakaových bôbov nebola použitá detská otrocká práca, existuje švajčiarska a talianska rada), majú aj úžasné kokosové (niečo ako Bounty) a marcipánové tyčinky, ktoré sa chuťou rovnajú klasickým tyčinkám. Pred tým sa vyskúšala veľa raw tyčiniek, ale väčšina mi chuťovo vôbec nechutí. Ešte bola dobrá aj karobová tyčinka so slnečnicou. Všetko kupované v bio obchodoch, kde majú aj vegánsky výber čokolád.
Okrem toho nakupujem niekedy bezlepkové pečivo u Dobrožrútov alebo u Veroniky s dovozom domov. Zásadne sa vyhýbam väčšine bezlepkových keksíkov, lebo sú naozaj veľmi presladené. To si už radšej upečiem svoje vlastné sušienky prisladené iba medom.
Čo ešte môžem urobiť pre svoje zdravie?
Prejdite na paleo stravu ale aj s konzumovaním čerstvého bio ovocia, užívajte omega 3, kurkumu, kvalitné probiotiká a tráviace enzýmy, jedzte panenský kokosový olej, citrónovú šťavu pred obedom, po čase vyskúšajte aj fermentované jedlá a nápoje ako napríklad náboj kombucha, ktorá chutí najlepšie v lete chladená, kvasenú kapustu alebo inú domácu zeleninu (pozor ak si nerobíte domácu kvasenú zeleninu, čítajte zloženie, kupujte skôr v bio obchodoch), robte si pravidelne dlhovarené vývary (mám na to pomalý hrniec Crockpot), kvalitný kolagén alebo želatínu, spite dostatočne dlho a hlavne pracujte na odbúravaní vášho stresu (Dr. Sarah Ballantyne, PhD).
Všetko sa dá zariadiť, len to chce čas si zvyknúť. Nikdy som sa však necítila lepšie ako teraz, keď jem iba zdravú stravu bez chemikálií (stravujem sa na paleo strave s tým, že si dávam niekedy aj bezlepkové obilniny, to si však môžem dovoliť až po dvoch rokoch prísnej paleo stravy bez výnimiek).
Môžem niekedy porušiť môj nový životný štýl?
Nič sa nestane ak si niekedy dáte niečo s farbivami alebo arómami raz za čas. Keď už budete mať silné zdravé tenké črevo, môžte si na dovolenke dať veci, čo inak ani nejedávate. Určite však nejedzte opäť lepok a niektorým ľuďom ani mliečne výrobky nerobia vôbec dobre.
A čo vápnik?
Ak sa ma niekto opýta, či mám dosť vápnika bez mliečnych výrobkov, tak áno mám. Nájdite si ďalšie zdroje vápnika ako sú sezam (tahini pasta), žerucha, morské riasy, vajcia, špenát, pomaranče, mandle a mak… Sama som na to bola zvedavá a robila som si aj testy z krvi. Dopadli dobre, takže sa nemusíte báť, že vám vypadajú zuby.
K tomu pravidelný pohyb, meditácie (stres je zodpovedný za väčšinu chorôb, keď sme v strese náš imunitný systém sa vypína a sme viac zraniteľní) a prechádzky v prírode.
Držím vám palce, aby sa vám podarilo vyliečiť sa.
Pridaj sa do našej skupiny na facebooku Liečenie trávenia stravou bez lepku, mlieka a netoxickou domácnosťou.
Ďalšie články o autoimunite sú tu.
Zdroj obrázkov: freepik.com a produkty ktoré mám doma
Chceš poradiť ako si uzdraviť trávenie stravou a netoxickou domácnosťou? Neváhaj, napíš mi a dohodni si so mnou 60 minútovú konzultáciu. Zober život do svojich rúk.