Nech sa páči, pripravte si doma skvelú voňavú kašu z čierneho sezamu na podporu obličiek. Obličky sú zdrojom našej životnej energie. Ich hlavné funkcie sú mechanická a ešte aj tá energetická. To, že nám filtrujú krv od nepotrebných látok vie veľa ľudí, ale nie každý vie, že z hľadiska tradičnej čínskej medicíny sú zásobáreň energie tela. Polovicu životnej energie, ktorá sa nedá dopĺňať sme zdedili po rodičoch, tú druhú časť však vieme dopĺňať dostatočným 7-8 hodinovým spánkom, dychovými a energetickými cvičeniami, kvalitnou stravou a čistou vodou. O obličky sa treba starať (nemajú radi príliš veľa stresu, zlé vzťahy, málo spánku, veľa kávy, sladkostí,, mäsa a soli). Tak a tu máte môj obľúbený recept preložený z angličtiny od Maangchi.
Keď som bola pred niekoľkými rokmi v Číne, veľmi rada som si pochutila na kaši congee a aj na čiernej sezamovej kaši (sezamovú kašu pripravujú aj v Kórei). Kaša congee tiež podporuje celé telo. Varí sa z naturálnej ryže. Túto kašu som si párkrát pripravila, ale aj tak bola vždy moja najobľúbenejšia práve tá čierna kaša voňajúca praženým sezamom.
Ak robíte kašu prvýkrát, stačí vám aj jedna porcia kaše (vyjde z toho 1 miska kaše), ak však chcete porcií viac, tak si môžete pripraviť naraz dvojitú porciu. Najlepšia však kaša chutí čerstvá a teplá.
Čo budeme potrebovať?
- 2 VL (veľké lyžice) čierneho sezamu
- 3 VL ryžovej krupice
- 1 malú šálku vody (originálny recept udáva šálku a pol, ale bolo mi to vždy veľa)
- trošku soli
- ďatle alebo iné sušené ovocie
- javorový sirup či med (ak chceš na prisladenie, keď napríklad nemáte sladké ďatle)
- mäkké ovocie na vrch (ak chceš, ja som mala doma hurmikaki, tak som ho použila)
- baobabový prášok ako zdroj prírodného vitamínu C (opäť iba ak chceš, nemusí tam byť, kupovaný vitamín C je kyselina askorbová, je to umelý teda falošný vitamín C)
Opraž umyté sezamové semiačka na panvici až do sucha pokiaľ nezačnú pukať. Keď začnú praskať, zníž teplotu, a ešte chvíľu ich opraž na miernom ohni. Potom pomeľ sezam v kávovom mlynčeku. Pomletý sezam krásne vonia, však uvidíš. Následne ho pridaj do vody spolu aj s ryžovou krupicou, vodou a ďatľami (ak máš doma veľké ďatle, tak ti kašu sladiť už ani netreba). Var až pokiaľ ti to nezhustne. Zvyčajne to vie zhustnúť veľmi rýchlo, tak daj na to pozor, aby si nemala kašu príliš bez vody. Na konci pridaj štipku soli. Konzistencia by mala byť tekutá a jemná. Tiež môže byť kaša príliš hustá, keď pridáš príliš veľa krupice.
Zdroje:
Časopis Vitalita, Peter Planieta, Obličky sú zdroj životnej energie