[vc_row][vc_column][vc_column_text]
V nasledujúcom článku by som chcela zhrnúť niektoré z hlavných bodov knihy Záchrana pečene (séria kníh Medicínske médium, Anthony William). Počas môjho uzdravovania stravou a netoxickou domácnosťou som prečítala veľké množstvo štúdií, kníh a slovenských aj anglických článkov. Potom ma samozrejme veľa ďalších kníh na podobnú tému obyčajne ničím neprekvapí. Výnimka je práve táto kniha o tom, akú významnú rolu v našom tele má práve naša pečeň. Autor dáva do pozornosti oslabenú pečeň, ktorá už nemôže odstraňovať všetky škodliviny z nášho tela, pretože je už úplne zanesená. Po prečítaní tejto 400 stranovej knihy som prehodnotila niektoré zvyky v mojom každodennom živote. Našťastie nás naše telo často vedie tým dobrým smerom, teda viete kedy sa cítite zle a kedy máte veľa energie. Ako to s tou pečeňou je sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
V knihe Anthony William sľubuje odpovede na príčiny vzniku ekzému, psoriázy, cukrovky, streptokokových ochorení, akné, nadúvania, žlčových kameňov, únavy nadobličiek, únavy, stukovatenej pečene, problémy s hmotnosťou, syndrómu bakteriálneho prerastania čreva a autoimunitných ochorení. Okrem tejto knihy napísal autor aj knihy Medicínske médium, Liečivá sila potravín a Štítna žľaza. Vo svete je veľmi známy, vyhľadáva ho veľa ľudí vrátane známych celebrít. Na instagrame môžete nájsť desiatky ľudí, ktorí zdieľajú svoje príbehy zázračného vyliečenia pomocou Anthonyho kníh.
Jednu vec, čo som si všimla pri študovaní rôznych zdrojov je, že veľa článkov si navzájom protirečí. Jeden autor hovorí tak a druhý inak. Ľudia sú potom z toho zmätení a nevedia komu majú veriť. Z toho dôvodu je vždy najlepšia osobná skúsenosť a kritické myslenie. Uvediem vám môj príklad.
Okrem programu Whole 30 a palea, ktoré mi veľmi pomohli uzdraviť sa, som skúšala aj jesť málo mäsa a makrobiotiku. Jedla som rôzne bezlepkové obilniny a málo mäsa a výsledkom bolo, že som sa stále cítila horšie. Pre to som sa rozhodla pre úplný reset v mojej strave a začala som s programom Whole 30, kedy som dodržiavala ich pravidlá na
100 % aspoň 30 dní. Následne potom som prešla na paleo stravu bez výnimiek. Pre mňa to bol vtedy naozaj zázrak, že som sa konečne začala cítiť lepšie. Mala som menej bolesti v bruchu a aj koža ma už tak nesvrbela ako pred tým. Tento proces mi však trval minimálne rok. Teraz už zas konzumujem bezlepkové obilniny, kapustu, strukoviny a menej kakao. Viem však, že ak zjem z toho príliš veľa, môže mi to podráždiť trávenie.
Prečo však o tom hovorím? Práve pre to, že v knihe Záchrana pečene som sa dozvedela veľa zaujímavých zistení, z ktorých veľa používam v mojom živote. Niektoré veci z knihy beriem tak, že každé telo má iné potreby. V mojom prípade nie je možné, aby som bola vegetariánkou, pretože ma dráždia strukoviny vo väčšom množstve. Autor je zástanca očisty, s ktorou sa stotožňujem, avšak nie každé telo je už pripravené na plnú očistu (pri problémoch s intoleranciami ženy častokrát veľa schudnú a takáto očista by mohla spôsobiť, že by išli v ich prípade dole ďalšie neželané kilá).
Na druhej strane sa mi však páči jeho myšlienka dávať si doobedie bez tukov, pretože sa môže vtedy pečeň čistiť. Preto aj vy skúste takto pristupovať ku každému zdroju. Zoberte ho do úvahy, ale myslite aj na to, že každý z nás je jedinečný. Je to nakoniec na vás ako sa rozhodnete. Vy ste zodpovedný za svoj život a aj vaše telo.
Kto je Anthony William?
Anthony William je autor New York Times bestsellerov ako sú Medicínske médium: Štítna žľaza, Skutočné príčiny a účinná liečba Hashimotovej tyreoiditídy, Gavesovej choroby, Epsteinovho-Barrovej vírusu a ďalších. Narodil sa s jedinečnou schopnosťou komunikovať s vyšším Zdrojom, ktorý mu poskytuje nezvyčajne presné zdravotné informácie. Keď mal 4 roky, svoju rodinu šokoval vyhlásením, že jeho stará mama má rakovinu (čo bola nakoniec údajne pravda).
Odvtedy Anthony využíva svoj dar a radí ľuďom ako sa uzdraviť. Pre to väčšinu jeho rád nenájdete nikde inde. Môžete tomu veriť alebo nemusíte, ale Anthony má vo svete veľmi silnú základňu fanúšikov v podobe vyliečených pacientov. Z toho dôvodu som sa na jeho knihy rozhodla pozrieť aj ja. Prečítala som 3 jeho knihy a najviac ma oslovila práve kniha Záchrana pečene.
V nasledujúcich odstavcoch sa pozrieme spolu v skratke na najdôležitejšie body v knihe. Neuvádzala som informácie k jednej časti knihy, kde hovorí o rôznych častiach pečene a k tomu špecifickej očiste. Ak si to chcete naštudovať podrobnejšie, odporúčam si knihu zakúpiť.
Skutočné poslanie pečene
-
- spracovanie tukov a ochrana pankreasu
- ukladanie glukózy a glykogénu
- ukladanie vitamínov a minerálov
- odzbrojenie a zadržanie škodlivých látok
- skríning a filtrovanie krvi
- ochrana organizmu na mieru šitým imunitným systémom
Pečeň usilovne rozkladá tuky, aby sa nezdržiavali dlho v našom krvnom obehu. Vtedy totiž môžu negatívne ovplyvniť funkciu orgánov a pankreas. Ak jeme príliš veľa radikálnych tukov, tak našu pečeň preťažujeme. Vtedy musí pečeň tuky vyplavovať do lymfatického systému. To oslabuje náš imunitný systém.
Takže tu Anthony tvrdí, že treba byť opatrný s konzumáciou veľkého množstva nezdravých tukov. Okrem toho treba pečeni dodávať palivo v podobe glukózy (ovocie, poznámka: pri podráždení trávenia zlou stravou, toxickou domácnosťou a iným môže byť telo citlivé aj na príjem sacharidov v strave v podobe ovocia, vtedy treba jesť ovocie s mierou a najlepšie nejesť vôbec biely cukor).
Keď máte nedostatok vitamínov a minerálov, môže to znamenať aj to, že vaša pečeň je už preťažená. Pečeň ukladá živiny, ktoré získala zo žalúdka a z čriev. Po istom procese v pečeni je pripravená živiny vyplaviť do nášho krvného obehu. Ak má však naše trávenie niekedy ťažkosti (streptokoky, reflux, zápal v črevách, prijímate potraviny ktoré zápal vo vás ešte podporujú, napríklad lepok), práve pečeň vie (dočasne) kompenzovať veľa problémov (SIBO, syndróm dráždivého čreva) v našom tele. Ak však naša pečeň príliš stukovatie, nie je nám už schopná pomáhať ako kedysi.
Ako pomôžeš svojej pečeni?
-
- pomôžem jej očistiť sa od toxínov a jedov
- budem ju chrániť pred škodlivinami
- dodám jej dostatok glukózy z ovocia, aby mala palivo
- podporím ju stravou s antioxidantmi, ktoré sú v lesných čučoriedkach, v červenej pitahayi (dračie ovocie), v šupke červených jabĺk, v zelenine, v bylinkách a v koreninách
Znížená funkcia pečene
Záhadný vysoký krvný tlak, búšenie srdca, cukrovka druhého typu, tmavé kruhy pod očami, chronická dehydratácia, kŕčové žily, priberanie, citlivosť na chemikálie, nadúvanie či zápcha, to všetko môže byť aj dôsledkom zlého stavu pečene. V dnešnej dobe potenie a vylučovanie nestačí na to, aby sme sa zbavili všetkého odpadu v tele. Nikto nás neučí, ako podporovať pečeň v samoočiste. Keď našu pečeň preťažujeme, je nútená si míňať svoje zásoby živín. Potom však už nemá silu bojovať s vírusmi, s baktériami, s ťažkými kovmi, s herbicídmi a s pesticídmi. Naša pečeň sa tak stáva iba zberateľom škodlivín a už nemá silu nás aj chrániť. Svoje byty upratujeme, ale pečeň nechávame roky chátrať. Používaním toxických prípravkov tak škodíme pečeni ešte viac.
Napriek tomu, že naša pečeň nemusí pracovať na 100 %, stále robí všetko, čo môže, aby nám pomohla. Niekedy sa nás pečeň snaží upozorniť na to, že sa niečo deje (sťahy pečene, kŕče, teplo, bolesť alebo aj nič). Kvôli nám ide do boja, aby ochránila životne dôležitý pankreas. Čím viac je preťažená, tým viac si míňa svoje zásoby glukózy. Pečeň nám chráni aj naše srdce. Niekedy človek pociťuje príznaky podobnej menopauze (návaly tepla, nespavosť, podráždenosť, nočné potenie), a pritom je to zas naša preťažená pečeň (napr. aj ekzémy, rosacea).
5 typov zníženej funkcie pečene
Stredná, spodná, horná, ľavá a pravá časť pečene, všetky oslabené časti pečene majú nejaké symptómy (viac v knihe na str. 75).
Chronická dehydratácia
Každý človek bol v dnešnej dobe niekedy chronický dehydrovaný. Nikto nás neučí hydratovať sa. Najeme sa chlebom a keksami a myslíme si, že ten malý pohár vody a káva na ráno postačia. Potom sme prekvapení, keď nás na večer dobehne obrovský smäd, ktorý už nevieme nijako potlačiť. Preto myslite na:
-
- pitie litra vody s citrónom hneď po zobudení (voda môže byť aj mierne teplejšia, určite nie ľadová)
- zelerová šťava alebo smoothie (bez tukov)
- ovocie
- zelenina
Syndróm špinavej krvi
Po rokoch dehydratácie sa pečeňové bunky musia prispôsobiť, a tak dočasne pečeň hydratuje zvyšok tela. Takto nám pomáha zaistiť naše prežitie. Tento stav však naša pečeň nevie udržiavať dlhodobo. Keď k tomu ešte aj jeme veľa suchých potravín ako je pečivo, tak pečeni našu ochranu ešte sťažujeme. Keď pečeň už ďalej nevládze, nastane stav, ktorý Anthony nazýva syndróm špinavej krvi. Vtedy už pečeň nevie udržať nahromadené jedy, a tak ich začne vypúšťať do nášho tela.
Problém s nedostatkom energie
Nedostatok energie je typický v počiatočných fázach zníženej funkcie pečene. Keď človek zrazu nemá dosť energie, je to znakom, že naše telo túto energiu používa inde. Buďte k sebe pozorný a láskavý. Zistite, čo sa deje vo vašom tele.
Chceš čítať ďalšie výskumy? Chceš šetriť svoj čas pri čítaní hrubých kníh? Tak pozri na ďalšie články tu.
Zdroje:
Záchrana pečene, Anthony William, 2020
pixabay pre obrázky
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]